Kripto Para

BTC yükselince MicroStrategy hisseleri atağa geçti!

  Satın aldığı Bitcoin’ler (BTC) ile kripto para piyasalarının seyrine tümden yön veren teknoloji şirketi MicroStrategy’nin hisse senedi değerleri, Bitcoin’in son yükselişleri ile birlikte artış gösterdi. Ayrıca BTC fiyatındaki yükselişle MARA ve RIOT gibi hisse senetleri de artışa geçti.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kademeli ve yavaş büyümelerle geçirdiği 2020 yılının sonunda çok ciddi bir ralliye başladı. BTC, 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını geçti ve 2021’de çok hızlı şekilde değerini artırdı. BTC’nin değer artışında elbette birçok farklı etken pay sahibi oldu. Ancak BTC’nin ve kripto para sektörünün bu denli büyümesinde en büyük pay sahiplerinden biri, 2020’den itibaren sektöre giriş yapan kurumsal şirketler oldu.

  Kurumsalar şirketlerin kripto para yatırımlarına başlaması, hem diğer kurumsal şirketlere hem de bireysel yatırımcılara güven verdi. Bununla birlikte kripto para sektörüne 2021’de akın akın yeni yatırımcı ve sermaye girdi. Bu alanda ilk adımı atan ise Ağustos 2020’de satın aldığı Bitcoin’ler ile dev teknoloji şirketi MicroStrategy oldu. Bu nedenle MicroStrategy şirketinin, hem Bitcoin’in hem de genel anlamda sektörün büyümesinde büyük pay sahibi olduğu düşünülüyor.

  MicroStrategy BTC Yatırımlarına Devam Edecek

  Yaptığı yatırımlar ile MicroStrategy’nin rezervlerindeki BTC sayısı 105 bini geçti. Piyasada, elinde en çok BTC bulunduran şirket konumunda olan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, BTC yatırımlarının bununla da sınırlı kalmayacağını birçok kez ifade etti. Bu tutumu nedeniyle birçok kez eleştirilen şirket, CEO Saylor’un açıklamalarına göre piyasa dinamikleri ve BTC değeri fark etmeksizin BTC yatırımı yapmaya devam edecek.

  BTC, Şirketin Hisse Senetlerine Yansıyor

  Bitcoin’deki ani fiyat hareketlilikleri sonrası, piyasada gözler MicroStrategy’ye çevriliyor. Zira şirketin elindeki BTC’ler, şirkete özellikle 2021’in ilk çeyreğinde muazzam kazançlar sağlamıştı. BTC üzerinden kar elde eden şirket aynı zamanda BTC yatırımları sayesinde hisse senetlerinde de kazançlar elde etti. Tabii ki BTC düşüş yaşadığında da benzer şekilde şirketin gelirlerinde düşüşler yaşandı. Son dönemlerde BTC’nin yukarı yönlü atak yapmasıyla birlikte MicroStrategy’nin hisse senetlerinde (MSTR) de artışlar yaşandı.

  MSTR Değerinde %65 Oranında Artış

  MSTR fiyatı 20 Temmuz tarihinde BTC’deki gerileme ile birlikte 474 dolar seviyesine kadar düştü. 21 Temmuz’da yükselişlerine başlayan BTC ile birlikte artan MSTR değeri, o tarihten bu yana %65 oranında değer kazanarak 781 dolar seviyesine ulaştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle