Kripto Para

Ripple’dan SEC davası için kritik hamle

  Ripple şirketinden XRP’nin merkezsizliğini bir adım ileriye taşıyacak yeni hamle geldi. PAC Global şirketi XRP Ledger üzerindeki işlemleri onaylamak için yeni bir ağ düğümü çalıştırmaya başladı. XRP'nin merkezsizleşmesi açısından önemli olan bu gelişme ile beraber Ripple dava süreci için kritik bir adım atmış oldu.

  ABD merkezli blockchain şirketi PAC Global yaptığı yeni duyuru ile XRP Ledger üzerindeki işlemleri onaylamak için yeni bir ağ düğüm çalıştırmaya başladığını açıkladı. Bilindiği gibi XRP Ledger UNL olarak tanımlanan güvenilir ağ düğümleri tarafından çalışıyor. Bu ağ düğümlerinin onayları ile işlemler gerçekleşiyor. Bu sistem hem ağın korunması hem de XRP’nin merkezsiz olması açısından önemli bir noktada duruyor. Bu ağa eklenen yeni düğüm ise SEC ile dava sürecinde olan Ripple için önemli bir gelişme.

  Piyasa değeri ile en büyük yedinci kripto para birimi olan XRP için normal dönemlerde çok önemli olmayan bu gelişme, SEC ile dava sürecinde ise çok kritik bir noktada duruyor. XRP’nin merkezsizliğinin bir adım ileriye taşınması, SEC iddialarına karşı yapılacak savunmada Ripple şirketinin elini güçlendiren bir yerde konumlanıyor.

  Ripple davada merkezsizlik vurgusu yapabilecek

  2020 yılının sonunda başlayan ve çekişmeli şekilde devam eden SEC ve Ripple arasındaki dava için çok kritik olan bu gelişme Ripple şirketinin XRP’nin merkezsiz olduğunu kanıtlaması için oldukça önemli. Bilindiği gibi SEC XRP’yi menkul kıymet olarak tanımlıyor ve bu menkul kıymetin Ripple’a bağlı olduğunu iddia ediyor. Bu noktada XRP Ledger ağı üzerinde daha fazla bağımsız düğüm bulunması Ripple’ın XRP’nin kendisine bağlı olmadığını kanıtlaması için avantaj haline geldi.

  Ripple şirketi daha önceki dönemlerde Ledger ağı üzerindeki düğümlerin büyük kısmına sahipti ve bu nedenle ciddi eleştiri alıyordu. Şuanda ise ağ üzerinde 150’den fazla düğüm bulunuyor. Bu düğümlerin büyük kısmı ise Ripple’a ait değil.

  Dev şirket davayı lehine çevirmişti

  XRP Ledger ağındaki bağımsız düğüm sayısının artması Ripple şirketi için önemli bir gelişme olmakla beraber şirket mahkemeye sunduğu son savunma ile zaten davayı lehine çevirmişti. Destekçisi her geçen gün artan Ripple’ın davayı kazanma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle