Kripto Para

Putin’den kripto paralara önlem açıklaması

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede dijital varlıklarla yapılan yasa dışı işlemlerin artmaya başladığını söyledi. Putin artan suçların engellenmesi için dijital varlık transferlerine yönelik yeni önlemler alınması gerektiğini söyledi.

  Kripto para piyasasının popülerliği ve yatırımcı sayısı günden güne artarken, devletlerin kripto paraya yönelik hamleleri de artış göstermeye başladı. Kripto paralar başta olmak üzere dijital varlıkları tehdit olarak değerlendiren birçok devlet konu ile ilgili yaptırımlarda bulunurken yeni bir açıklama da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den geldi. Putin ülkede dijital varlık kullanımının dezavantajlarından bahsederek, yeni önlemler alınması gerektiğini açıkladı.

  Rusya Devlet Başkanı Vladirmir Putin 2021 hukuki gündemini belirlemek için Başsavcılık Ofisi’nde düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda konuşma yapan Putin, konuşmasının sonunda dijital varlıkların kullanımı ile ilgili açıklama yaptı. Dijital varlıkların yasa dışı kullanımının arttığını açıklayan Putin, konunun önemine dikkat çekti.

  Rusya’da yasa dışı dijital varlık işlemleri artış gösteriyor

  Vladimir Putin hukuki gündemi belirlemek amacı ile yapılan toplantıda artan dijital varlık kullanımına dikkat çekti. Yasa dışı dijital varlık kullanımının Rusya’da günden günde artış gösterdiğini açıklayan devlet başkanı, buna engel olmak için yeni önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

  Putin Rusya’daki kamu kurum ve kuruluşlarının yasa dışı dijital varlık kullanımı ile ilgili süreçleri ve gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiğini açıkladı. Putin açıklamalarında yasa dışı dijital para kullanımlarının denetimi konusuna da değindi. Devlet başkanı kara para aklama ile mücadeleden sorumlu olan Rosfinmonitoring örgütü ile iş birliği yapılabileceğini d sözlerine ekledi.

  Ülkede kripto para kullanımı ile ilgili kısıtlamalar var

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yasa dışı dijital varlık kullanımları ile ilgili yaptığı açıklamalar ve ek önlem çağrısı şaşkınlık yaratmadı. Ülkede dijital varlıklar ile ilgili sık sık denetimler gerçekleşiyor. Kısa süre öncede konu ile ilgili farklı yaptırımlar gündeme gelmişti. Rusya 2021 yılının başında ülkedeki devlet memurlarının kripto para kullanımını yasaklamıştı. Rusya’da başta kripto paralar olmak üzere dijital varlıklara yönelik şüpheci yaklaşım hakim. Bununla beraber merkez bankası kendi dijital parasını çıkarmak için çalışma gerçekleştiriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle