Kripto Para

Doğum günün kutlu olsun Bitcoin!

  Bitcoin’in (BTC) teknik dokümanının, yani Whitepaper’ının yayınlanmasının üzerinden tam 13 yıl geçti. Satoshi Nakamoto, “metzdowd.com” adresindeki bir e-mail listesinde bu belgeyi yayımladı ve Bitcoin ilk kez bu şekilde ortaya çıktı. Bugün Bitcoin’in piyasa değeri 1,1 trilyon doları aşıyor.

  Hala kimliği bilinmeyen ve gizemini koruyan, Bitcoin’in (BTC) mucidi Satoshi Nakamoto, tam 13 yıl önce Bitcoin için hazırladığı Whitepaper’ı bir grup cypherpunk ile e-mail yoluyla paylaştı. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i “metzdowd.com” adresindeki kriptografi mail listesinde bulunan birkaç kişiye, e-mail yoluyla tanıttı. “Bitcoin P2P e-cash paper” başlığı ile gönderilen e-mailde “Güvenilir bir üçüncü partinin bulunmadığı, tamamıyla eşten-eşe olan yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışmaktayım” açılış cümlesi yer aldı.

  Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i Nasıl Tanıttı?

  Satoshi Nakamoto, üzerinde çalıştığı projenin hangi özellikleri ile ön plana çıktığını da bu e-mailde anlattı. Bitcoin’in mucidi bu projeden söz ederken, eşten-eşe çalışan bu mekanizmada çifte harcamaların önüne geçildiğini, ağ içerisindeki katılımcıların tamamen anonim olabileceğini, Proof of Work (PoW) yöntemi ile yeni “coin” üretilebileceğini dile getirdi. Bu Whitepaper, elbette dünyanın en çok beklediği lansman değildi. Hatta öyle ki Nakamoto, Bitcoin projesini duyurduktan ancak 3 gün sonra mail listesinde bulunan James A. Donald’dan dönüş aldı.

  Nakamoto ile İlk Karşılıklı İşlem Yapan Kişi Hal Finney Oldu

  Satoshi Nakamoto’ya, Bitcoin fikriyle ilgili gelen mailde ilk yanıt veren kişi olan James A. Donald, bu yanıtında “Yeni bir sisteme çok hem de çok fazla ihtiyacımız var. Ancak sizin öneriniz, anladığım kadarıyla ihtiyaç duyulan boyutlara ölçeklenebilir gibi görünmüyor.” dedi. Donald’ın bu yanıtından 5 gün sonra 8 Kasım 2008’de ise mail listesinde yer alan ve Bitcoin tartışmalarına dahil olan Hal Finney “Bitcoin çok gelecek vadeden bir fikre benziyor” dedi. Daha sonra Ocak 2009’da, Bitcoin Blockchain’i ilk kez açıldığında Nakamoto ile ilk karşılıklı BTC işlemi yapan kişi de Hal Finney oldu.

  “Şansölye, Bankalar İçin İkinci Kurtarma Paketinin Eşiğinde”

  Bitcoin, emlak balonunun neden olduğu 2008 küresel mali krizinde piyasaya sürüldü ve Bitcoin Blockchain’i ilk kez Ocak 2009’da açıldı. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in “Genesis Block” ismi verilen ilk bloğuna, The Times gazetesinin tarihi manşetini yazdı: “Şansölye, Bankalar İçin İkinci Kurtarma Paketinin Eşiğinde” ve 18,8 milyondan fazlasının kazıldığı bu tarihte Bitcoin’in piyasa değeri 1,1 trilyon doları aşmış durumda.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle