Kripto Para

SEC-Ripple davası için kritik tarih açıklaması geldi!

  Aralık 2020’den bu yana devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) – Ripple davasının ne zaman nihai bir sonuca ulaşacağı tam olarak bilinmiyor. Ancak Ripple tarafı, davanın 26 Ağustos – 18 Kasım 2022 tarihleri arasında biteceğini öngörüyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ripple avukatı, bu tarihlerin öne çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple’a yönelik “kayıtsız menkul kıymet” davası açtı. O tarihten bu yana dava devam ediyor ve hala bir sonuca ulaşılamadı. Son dönemlerde mahkeme, Ripple lehine birçok karar vermiş olsa da Ripple tarafı davanın 26 Ağustos – 18 Kasım 2022 tarihleri arasında sonuçlanacağına inanıyor. Ancak konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ripple avukatı, bu tarihlerin öne çekilmesi gerektiğini savundu ve bu olası hamlenin SEC tarafından da destek göreceğini öne sürdü.

  Ripple Davada Ne Talep Ediyor?

  Ripple avukatlarından Jeremy Hogan, bu dava ile SEC’nin faaliyetleri arasında yasal ve olgusal sorunların örtüşmesi nedeni ile davanın bir an önce sonlandırılması gerektiğini dile getirdi. Bu olası hamlenin SEC’nin de işine yarayacağını öne süren Hogan, tarihlerin öne çekilmesi ile verimliliğin de artacağını düşündüğünü belirtti. Ripple tarafı, tarih değişikliği talebinin uygulanması durumunda, taraflar arasında yaşanan uyuşmazlıkların daralacağını ve taraflar üzerindeki dava yüklerinin azalacağını düşünüyor.

  Ripple Tarafına Göre Mahkemenin de Yükü Azalacak

  Tarih değişikliği ile hem SEC’nin hem de kendilerinin dava yükünü azaltacaklarını düşünen Ripple tarafı, öte yandan bu hamle ile birlikte mahkemenin de üzerindeki yükü azaltacaklarını öne sürüyor. Aynı zamanda Ripple göre bu hamle ile birlikte davanın keşfi de daha kolay hale gelecek. Dava tarihlerinin öne çekilmesi gerektiğini savunan Jeremy Hogan, öte yandan Ripple’ın bu davayı bütün olarak Eylül ya da Ekim ayında kazanacağına da inanıyor.

  SEC-Ripple Davasında Son Gelişmeler

  SEC-Ripple arasındaki davada yaşanan son gelişmelerde Ripple, “XRP’nin menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceğine” dair mahkemeye 2 rapor sunmuştu. SEC tarafı ise bu raporları aktif şekilde kullanmak yerine, bu raporları Ripple’a karşı argüman olarak kullanmaya devam etmişti. Bir diğer yandan Ripple, SEC’nin “Kısmi Yeniden Değerlendirme” ve “Açıklama Önergesi” raporlarına da birer itiraz sunmuştu ancak SEC, beklendiği gibi bunlara da itiraz etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle