Kripto Para

Ripple CEO’su SEC’ye esti gürledi!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Aralık 2020’de dava açtığı isimlerden biri olan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Twitter üzerinden hedefine SEC’yi aldı. Garlinghouse’un eleştiri gündeminde, kripto para piyasalarında istenen netliğin olmaması sorunu var.

  Bilindiği gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, davayı “XRP menkul kıymettir” gerekçesi ve iddiası ile açtı. Ripple ise XRP’nin menkul kıymet olmadığını, XRP satışlarının da çok büyük bölümünün ABD sınırları dışında gerçekleştirildiğini söyleyerek bu iddialara karşı çıktı. 22 Aralık 2020’de açılan dava hala çözüme kavuşmuş değil ve devam ediyor.

  Dava sürecinde XRP çok büyük darbeler aldı. Değeri çok ciddi seviyelere kadar düşen XRP her ne kadar daha sonradan toparlanmış olsa da katılamadığı boğa piyasalarıyla yatırımcılarının olası kazançlarını da veremedi. Bu nedenle Ripple kanadı gibi, XRP destekçileri de SEC’ye açtığı davadan dolayı tepki gösteriyor. Ripple CEO’su Garlinghouse, William Hinman’ın mahkemeye verdiği son yazılı ifadenin ardından, kripto para piyasalarında istenen netliğin hala sağlanamamış olması sebebiyle Twitter üzerinden eleştirilerini dile getirdi.

  William Hinman ETH İfadesini Değiştirdi

  SEC’nin Kurumsal Finansman Departmanı Direktörü olan William Hinman, mahkemeye verdiği yazılı yeminli ifadesinde, daha önce yaptığı bir açıklamasındaki ifadesini değiştirdi. Hinman, 2018 yılında Ethereum (ETH) için “menkul kıymet değildir” demişti. Hinman’ın bu ifadesini değiştirmesi, Garlinghouse’u öfkelendirdi. Zira Ripple, SEC davasında XRP’nin menkul kıymet olmadığını göstermek için SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u nasıl değerlendirdiğini sormuştu.

  William Hinman’ın ETH’nin statüsü hakkında ifadesini değiştirmesinin yanı sıra, SEC Başkanı Gary Gensler de bir etkinlikte kendisine ETH’nin statüsü hakkında sorulan soruya yanıt vermekten kaçınmıştı. Yaşanan gelişmeler üzerine Brad Garlinghouse, tepkisini Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla gösterdi.

  Brad Garlinghouse’un Açıklamaları

  Garlinghouse, SEC’nin ETH tavrını değiştirirken sadece suyu bulandırdığını dile getiren Michael Arrington’un paylaşımını alıntıladı ve şu ifadelere yer verdi:

  “2018’de Bill Hinman, ETH’nin bir menkul kıymet olmadığını söyledi ve Jay Clayton kabul etti. Ancak birkaç hafta önce Hinman, SEC’nin hala ETH’nin durumu hakkında ‘Herhangi bir pozisyon almadığını veya bir görüş belirtmediğini’ söyleyerek mahkemeye yeminli beyanda bulundu. O halde piyasa nasıl netlik kazanacak?”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle