Kripto Para

Ripple bir duruşmadan daha zaferle çıktı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple’a karşı açtığı davada, zafere bir adım daha yaklaşmıştı. Ancak Ripple devam eden davanın bir duruşmasından daha zaferle çıkmayı başardı. Mahkeme, SEC’nin bir talebini daha reddetti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin lisanssız menkul kıymet olduğunu iddia ederek Ripple’a, şirket CEO’su Brad Garlinghouse’a ve şirketin kurucu ortaklarından Chris Larsen’a 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. Aralık 2020’den bu yana devam eden dava henüz tam olarak sonuçlanmamış olsa da davanın duruşmalarından çıkan sonuçlar, davanın seyrine ilişkin ipuçları veriyor. Son duruşma öncesi SEC’nin güçlü bir argüman ortaya koyacağı ve Ripple’ın işinin nispeten zor olacağı düşünülüyordu. Ancak Ripple bir duruşmadan daha zafer ile ayrıldı.

  SEC’nin Talebi Ripple’a Darbe Vurabilirdi

  Ripple kurulduktan sonra, ilk yıllarında XRP’nin yasal konumu ile ilgili olarak bazı danışmanlık şirketlerinden hukuki tavsiyeler ve raporlar aldı. Bilindik bir durum olan bu tavsiyeler için SEC tavsiye raporlarını görmek istedi. SEC, Ripple’ın bu belgeleri mahkemeye sunmasını talep etti. Ripple’ın argümanı, adil savunma hakkının tanınmamış olması ve SEC’nin 8 yıl boyunca Ripple’ı bilgilendirmemiş olmasıydı. Bu adım Ripple’ın tüm savunmasını yerle bir edebilecek bir adımdı.

  Karara Gelen Yorumlar

  Avukat James K. Filan, SEC’nin talebinin Ripple’ın tüm savunmasını bitirebilecek bir talep olduğunu vurguladı. Ancak her ne kadar kritik bir talep de olsa SEC’nin talebi reddedildi ve Ripple bir duruşmadan daha zaferle ayrıldı. Mahkeme SEC’nin talebini “dava ile ilgisi olmadığı” gerekçesi ile reddetti. SEC’nin ret için itiraz hakkı bulunuyor ancak mahkemenin bu konudaki açıklaması oldukça açık.

  Avukat Filan’a benzer şekilde açıklamalarda bulunan Jeremy Hogan, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Hogan, SEC’nin Ripple ile yasal mücadelesinde kullanmak istediği yolun tam anlamıyla tıkandığını belirtti.

  Davanın Seyri ve XRP Fiyatı

  Davada bu gelişmenin yaşanması ile birlikte XRP fiyatı da artış yaşadı. Üstelik piyasada kırmızı grafikler yoğunluktayken XRP yükseliş yaşayarak dikkat çekti. XRP fiyatının nihai sonucu, davanın sonucuna bağlı olarak belirginleşecek gibi görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle