Kripto Para

SEC Ripple davasında kritik gün! Tamam mı, devam mı?

  Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden davada 6 Mayıs Perşembe günü kapalı bir oturum gerçekleşecek. Ripple ve SEC arasındaki oturumdan çıkacak olan karar veya kararların XRP fiyatında doğrudan etkili olması bekleniyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden dava, önceki aylarda XRP fiyatına doğrudan etki etmişti. Davanın açılmasıyla birlikte XRP fiyatı hızla 0,17 dolarda dip noktasına gerilemişti. Şubat ayındaki ilk duruşmadan sonuç çıkmayınca XRP fiyatı da kısmen stabil kalmıştı. Nisan ayındaki ikinci duruşmadan Ripple lehine çıkan kararlar ile XRP fiyatı da 3 yıllık rekoruna yükselmişti. 3. duruşmadan da bir sonuç çıkmayınca XRP yine kısmen stabil konumda kalmıştı.

  Analistler Geri Çekilmelerin Satın Alma Fırsatı Oluşturabileceğini Belirtiyor

  30 Nisan tarihinde görülen son duruşmanın ardından dava için en kritik tarih 6 Mayıs Perşembe günü. Zira bu tarihte SEC ve Ripple tarafları dava için bir kapalı oturum gerçekleştirecek. Duruşmaların XRP fiyatındaki etkisi gibi, bu oturumun da XRP fiyatına doğrudan etki etmesi bekleniyor. Ancak kapalı oturum öncesinde XRP’nin yeni güne yukarı yönlü fiyat hareketlilikleri ile başladığı görülüyor. XRP yeni günün ilk saatlerinde 1,80 dolar sınırına kadar yükseldikten sonra hafif bir geri çekilme yaşadı. Gün içinde hareketliliğin devam etmesi bekleniyor.

  Analistler, XRP fiyatındaki geri çekilme ile birlikte görülen fiyat seviyelerinin satın alma fırsatı oluşturabileceğini ifade ediyor. Öte yandan analistler, birçok yatırımcıların kapalı oturumdan XRP lehine karar çıkma ihtimali ile bu seviyelerden alım yapmış olabileceklerini belirtiyor.

  SEC Düzenleme İçin Dava Kararını Bekliyor

  XRP yatırımcılarının birçoğu taraflar arasındaki kapalı oturum sonrasında SEC-Ripple davasının artık çözüme kavuşacağını da düşünüyor. Ancak bugüne kadar davada birçok sonuçsuz duruşma ve görüşme de oldu. Bu sebeplerden dolayı, bu oturumundan da bir sonuç çıkmayacağını bekleyen bir kesim bulunuyor.

  SEC, XRP’nin menkul kıymet mi yoksa para birimi mi olduğu konusunda düzenleyici olarak karara odaklanmış durumda. Menkul kıymetlerin, SEC tarafından hisse senetleri gibi düzenlenmesi gerekiyor. Bu yüzden bu yönde çıkabilecek olası bir karar, XRP fiyatında düşüş başlatabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle