Kripto Para

Çin’de gündem “dijital varlık tehdidi!”

  Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın Kara Para Aklamayı Önleme, İzleme ve Analiz Merkezi Direktörü Gou Wenjun, 26 Kasım tarihinde 2021 1. Lujiazui Ulusal Finansal Güvenlik Zirvesi ve 11. Çin Kara Para Aklamayı Önleme Zirvesi’nde konuştu. Wenjun, konuşmasında dijital varlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Kripto paralar konusunda şüpheye yer bırakmayacak kadar dünyanın en katı ülkesi konumunda bulunan Çin, Mayıs ayında kripto para madencilerine yönelik yasaklama çalışmalarını başlattı. Ülkede madencilere karşı açılan bu kripto savaşı zaman geçtikçe büyüdü ve Eylül ayında, kripto para borsalarında çalışmanın da suç sayılmasına kadar ilerledi. Çin’de kripto paralar tümden yasaklandı ve yıllardır dijital yuan çalışmaları yürüten Çin, bu yasaklar sonrası merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına daha fazla ağırlık verdi.

  Çin’deki dijital varlık kullanımlarına ilişkin bir değerlendirme de Çin Halk Bankası Kara Para Aklamayı Önleme, İzleme ve Analiz Merkezi Direktörü Gou Wenjun’dan geldi. 26 Kasım tarihinde Wenjun, Lujiazui Ulusal Finansal Güvenlik Zirvesi ve 11. Çin Kara Para Aklamayı Önleme Zirvesi’nde konuştu. Wenjun yaptığı açıklamalarda, dijital varlıkların kara para aklama ve vergi kaçırma da dahil olmak üzere birçok yasadışı alanda kullanıldığını ifade etti.

  Wwnjun Dijital Varlık Kullanımının “Tehdit” Olduğunu Savundu

  Yaptığı açıklamalarda Wenjun, dijital varlıkların yaygınlaşmaya başladıkça kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin de beslendiğini iddia etti. Wenjun ayrıca dijital varlık kullanımının son dönemlerde ekonomik düzene, finansal güvenliğe ve yatırımcı haklarına da tehdit oluşturduğunu savundu. Çin Halk Bankası yetkilisi, son dönemlerde bu alanlardaki dava sayılarının da çok ciddi miktarlarda arttığını söyledi.

  Gou Wenjun’un Açıklamaları

  Dijital varlıkların risk yönetimine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Gou Wenjun, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “İlk olarak dijital varlıkların finansal olmayan özelliklerini netleştirin ve ortaya çıkan dijital varlıklar için düzenleyici politikaları iyileştirin. Dijital varlıkların türetilmesi ve değiştirilmesi, mevcut dijital para biriminde, NFT’de ve Metaverse’deki çeşitli ögelerde durmayacaktır. Doğal olarak gerçek dünyadan izole olmuşlardır ve belirli bir düzeyde birlikte çalışabilirliğe sahiptirler. Bu da suçlular için kolayca kara para aklama aracı haline gelebilir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle