Yaklaşan Ripple duruşması XRP fiyatını nasıl etkileyecek?

  30 Nisan TSİ 21.00’da Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davanın üçüncü duruşması görülecek. Dava öncesinde XRP’nin olumlu sinyaller verdiği görülüyor. Öte yandan bu yükselişlerde balina etkisinin olduğu da düşünülüyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaklaşık beş aydır davalı konumda bulunan Ripple adına 30 Nisan günü “kader anı” olacak. 22 Aralık 2020’de açılan davanın ilk duruşması 22 Şubat’ta görüldü. Bir sonucun çıkmadığı ilk duruşmadan sonra ikinci duruşma 6 Nisan tarihinde görüldü. Bu duruşmadan ise Ripple lehinde kararlar çıktı ve XRP fiyatı bu duruşma sonrası yükselişe geçti. Davanın 3. duruşması 30 Nisan TSİ 21.00’da görülecek. Duruşma öncesinde XRP’nin olumlu sinyaller verdiği görülüyor.

  Balinalar Satın Alma Döneminde

  XRP, 23-30 Nisan tarihleri arasındaki 1 haftalık süreçte %44 oranında değer artışı elde etti. Ardından XRP yeni güne de yükseliş eğiliminde giriş yaptı. OnChain analisti Ali Martinez, 28 Nisan tarihinde bir açıklamada bulunmuştu. Martinez, Santiment verilerinden yaralanarak XRP balinalarının “satın alma dönemine” girdiğini ifade etmişti. Bu nedenle XRP’nin 30 Nisan sabahına yükseliş eğiliminde giriş yapmasının arkasında, balinaların yarattığı satın alma baskısı etkili olmuş olabilir.

  Davadan Ripple Lehine Karar Çıkarsa

  Balinaların etkisinin yanı sıra, davanın gidişatının da XRP fiyatında ekili olması bekleniyor. Duruşmadan bir kez daha Ripple lehine karar çıkması durumunda, analistler XRP fiyatının 2 dolar seviyesinin üzerine çıkabileceğini ifade ediyor. Öte yandan bu olası yükseliş durumunda, analistler 3,84 dolar seviyesine kadar XRP’nin önünün açık olduğunu belirtiyor. Zira XRP, 2018 yılında bu seviyede tüm zamanların rekorunu kırdı. Davadan olası bir olumlu karar çıkması ile birlikte XRP’nin rekor yolculuğu başlayabilir.

  Davadan Ripple Aleyhinde Karar Çıkarsa

  Bir diğer yandan, davadan Ripple aleyhinde de karar çıkabilir. Bu da beklendiği gibi XRP fiyatında tam tersi bir etki yaratabilir. Her ne kadar XRP yatırımcıları dava konusunda umutlu olsa da duruşmadan Ripple aleyhinde bir karar çıkması durumunda, analistler fiyatın 1 dolar altına kadar inebileceğini ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle