Kripto Para

E-ticaret devi Mercadolibre BTC satın aldı

  Nasdaq’ta listelenen, “Güney Amerika’nın eBay’ı” olarak anılan e-ticaret devi Mercadolibre de rezervlerine Bitcoin (BTC) ekleyen şirketler kervanına katıldı. Şirket, 2021 yılı ilk çeyrek bilançosunda Bitcoin satın aldığını duyurdu.

  Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yılın ikinci yarısında dev yazılım şirketi MicroStrategy Bitcoin (BTC) yatırımı yaparak adımını attı. Böylece ilk kez halka arz olan bir şirket rezervlerine Bitcoin eklemiş oldu. Bitcoin’e karşı duyulan endişe ve tedirginlikler, kurumsallar boyutunda bu yatırım adımı sayesinde dinmiş oldu. Zira MicroStrategy’den sonra piyasaya birçok kurumsal şirket daha giriş yaptı. Square ve Tesla gibi dev şirketlerin de Bitcoin yatırımları yapması, kurumsalların Bitcoin’i nerede ve nasıl konumlandırdığını gösteriyor.

  Mercadolibre Üzerinden BTC İle Gayrimenkul Almak Mümkün

  MicroStrategy, Square ve Tesla gibi dev kurumsal şirketlerin ardından bu kez de bir Bitcoin yatırım haberi Güney Amerika’dan geldi. “Güney Amerika’nın eBay’ı” olarak anılan e-ticaret devi Mercadolibre, 2021 yılı ilk çeyreğinde bilançosunda Bitcoin satın aldığını duyurdu. Şirket, geçtiğimiz hafta emlak kategorisinde Bitcoin ödemeleri almaya başlamıştı. Arjantin’in pilot bölge olarak seçildiği yeni uygulamasında şirket, ödeme yöntemleri arasına “Bitcoin ile ödeme” seçeneğini ekleyerek dikkatleri çekmişti. E-ticaret devinin, Bitcoin’e yönelik adımlarının bununla sınırlı olmadığı da anlaşılmış oldu.

  Bilançosunda BTC Bulunduran 36. Şirket Oldu

  Şirket, 2021 yılı ilk çeyrek bilançosunu duyurduğu basın açıklamasında “Bu çeyrekte hazine stratejimizin bir parçası olarak 7,8 milyon dolarlık Bitcoin satın aldık.” ifadelerine yer verdi. Bununla birlikte Mercadolibre şirketi, bilançosunda Bitcoin bulunduran 36. kurumsal şirket oldu. Söz konusu listede Türkiye’den Net Holding A.Ş. de yer alıyor.

  Şirketin Daha Önceki BTC Çalışmaları

  Mercadolibre şirketi yakın bir tarihte gayrimenkul ödemelerinde Bitcoin kabul edeceğini açıklamıştı. Ancak bundan da öncesinde, 2015 yılında Mercadolibre şirketi “MercadoPago” isimli ödeme platformuna Bitcoin’i eklemişti. MEDI kısıtlaması ile Nasdaq’ta listelenen şirketin 76 milyar dolardan fazla piyasa değeri bulunuyor.

  BTC Satın Alan En Büyük 3. Şirket Oldu

  Bilançosunda Bitcoin bulundurduğunu açıklayan Mercadolibre şirketi, Tesla ve Square şirketlerinden sonra Bitcoin yatırımı yapan en büyük 3. şirket konumunda yer alıyor. Tesla, Ocak 2021 itibariyle 800 milyar dolarlık piyasa değerini aşmıştı. Square şirketinin ise 105,5 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle