Kripto Para

Ripple ve SEC davasında 3. duruşma bitti! İşte sonuç

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davanın kritik duruşması 30 Nisan TSİ 21.00’da görüldü. Davanın “kader anı” olarak görülen duruşma sonrasında açıklanan karar ile XRP fiyatı tepkisini gösterdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine dava açtı. SEC “XRP bir menkul kıymet varlığıdır” dedi ve geriye dönük XRP satışlarının yasadışı olduğunu iddia etti. O dönemde SEC’in başında Jay Clayton bulunuyordu. Ancak dava açıldıktan birkaç gün sonra Clayton istifa etti. Bu durum haber gündemlerinde “Clayton giderken yanında Ripple’ı da götürmek istiyor” şeklinde yorumlandı. Ancak davanın 3. duruşması 30 Nisan tarihinde görüldü ve Ripple’ın gitmeye niyeti yok gibi görünüyor.

  Davanın Önceki Duruşmaları ve XRP Fiyatına Etkileri

  Davanın ilk duruşması Şubat ayında görüldü ve ilk duruşmadan taraflar adına bir sonuç çıkmadı. Davanın ikinci duruşmasına kadar mahkeme taraflara argüman ve delil toplamalarını iletti. Ardından davanın ikinci duruşması 6 Nisan tarihinde görüldü. Bu duruşmada baskın taraf Ripple oldu. Ripple, SEC’nin 2012’den bu yana herhangi bir şekilde kendilerini uyarmadığını belirtti. Ayrıca Ripple, SEC’nin XRP’yi değerlendirirken, onu Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) hangi özelliğinin ayırdığını sordu. Duruşma sonrası Ripple lehine kararlar çıktı ancak dava sonuçlanmadı. Bu, o dönemde XRP’nin değer artışına doğrudan etki etti.

  3. Duruşmadan Çıkan Karar

  Davanın 3. duruşması öncesinde SEC, Ripple’ın denizaşırı ülkelerdeki ortaklarından bilgi alma talebinde bulundu. Ancak Ripple, SEC’nin Mutabakat Anlaşması (MoU) sürecinin ihlal ettiğini ve bu talebinin yetkisini aştığını dile getirdi. Duruşmada SEC’nin talebi ve Ripple’ın itirazı göz önünde bulunduruldu. Ripple, aynı zamanda SEC’nin yetkilerinin sadece ABD sınırları içinde olduğunu söyledi. Davanın yargıcı Sarah Netburn, argümanları değerlendirdi ve kararını ilerleyen günlerde açıklayacağını söyledi.

  Karara XRP Fiyatının Tepkisi

  Böylelikle duruşmadan bir kez daha tam anlamıyla net bir sonuç çıkmamış oldu. Ancak buna rağmen, dava öncesi yükselişe geçen XRP yükselişini yavaşlatmış olsa da düşüşe geçmedi. Bu durum XRP adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. XRP fiyatı için Netburn’un açıklayacağı karar en belirleyici unsur olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle