Kripto Para

Profesyoneller BTC’deki düşüşleri kaçırmadı

  Bitcoin (BTC) son haftalarda değer kayıpları ile dikkat çekiyor. Bitcoin’deki bu kötü performansa ve 4 Mayıs tarihindeki %6,5’lik düşüşe rağmen, profesyonel yatırımcıların dip fiyatlardan alım yaptıkları ortaya çıktı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), beklenenden iyi performanslar ile geride kalan Mart ayından sonra, Nisan ayında rekorunu tazeledi. Ardından yine Nisan ayı içinde 47 bin dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin, her ne kadar toparlanmış olsa da düşüş eğilimine girdiğini gösterdi. 17 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasında Bitcoin’in 55 bin dolar desteğine tutunmaya çalıştığı görülüyor. Bu süreçte 5 milyar dolarlık uzun pozisyon likidite edildi.

  Sürekli Vadeli İşlemlerin Fonlama Oranlarında Düşüş Var

  Bitcoin, Nisan ayında tüm zamanların rekorunu 64 bin 900 dolar seviyesinde belirlemişti. Bu seviyeden sonra gelen sert fiyat düzeltmesi, bireysel yatırımcıların duyarlılığına karşı yıkıcı ve büyük bir etki yarattı. Bu etki, sürekli vadeli işlemlerin fonlama oranındaki düşüşlerden de rahatlıkla anlaşılabiliyor.

  Bitcoin’deki kötü performansa ve 4 Mayıs tarihindeki %6,5’lik düşüşe rağmen, profesyonel yatırımcıların 24 saat boyunca dip fiyattan alım yaptığı ortaya çıktı. 3-4 Mayıs tarihleri arasındaki profesyonel yatırımcı faaliyetleri, OKEx vadeli işlemlerin uzun/kısa pozisyon oranları ile gözlemlenebiliyor. Aynı şekilde bu işlemler Bitfinex’in marj kredi piyasalarında da gözlemlenebiliyor. Bireysel yatırımcılardaki durgunluk ise sürekli vadeli işlemlerin fonlama oranları ile anlaşılabiliyor.

  Uzun Pozisyonlarda Dengesizlik Mevcut

  Bybt’ten alınan 8 saatlik fonlama oranı verilerinde, geçtiğimiz hafta boyunca oranın %0,05 altında olduğu görülüyor. Verilerde, ay sonu sözleşmelerinin fiyatı ise spot borsalardaki önemli farklılıkları yansıtıyor. Bu fiyat verileri aynı zamanda uzun ve kısa pozisyonların kaldıraçları arasında oluşan dengesizliğe de ışık tutuyor.

  Bu farklılık, sürekli vadeli işlem tercih eden bireysel yatırımcıların tercihlerinde önemli bir etken olarak rol oynuyor. Mevcut verilerde %1 haftalık orana tekabül eden 8 saatlik fiyat, uzun pozisyonlarda bir dengesizlik olduğunu gösteriyor. Ancak yine de bu seviye, Nisan ayında görülen %0,10’luk seviyenin hala çok aşağılarında.

  Veriler, Bitcoin’in 2 gündeki %9’luk düzeltmesine rağmen, bireysellerin uzun pozisyon açmaktan geri durduğunu ortaya koyuyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle