Bitcoin kan ağlıyor, uzmanlar düşüşleri değerlendiriyor

  23 Nisan sabahında Bitcoin (BTC) ağır darbeler yedi. Bitcoin sabah saatlerinde 50 bin doların altına sarktı, piyasa değeri de 1 trilyon doların altını gördü. Yaşanan sert düşüşler sonrası uzmanlar yorumlarını paylaştı.

  Kripto para piyasalarında 22 Nisan’ı 23 Nisan’a bağlayan gecede uzun zamandır görülmeyen sert değer kayıpları yaşandı. Bu değer kayıplarında başı lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) çekti. Bitcoin 23 Nisan sabahında uzun bir aranın ardından 50 bin dolar seviyesinin altını gördü. Bu değer kayıpları piyasaların kızıla boyanmasına yol açtı ve kripto para sektörünün toplam piyasa değeri tekrar 2 trilyon doların altına düştü. Aynı süreçte Bitcoin’in piyasa değeri de çok önemli olarak gösterilen 1 trilyon dolarlık sınırın altına sarktı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Sert Düşüşlerin Olası Perde Arkası

  Piyasalarda yaşanan bu sert düşüşlerin arkasında en önemli etkenlerden birisi olarak ABD Başkanı Joe Biden’ın yapmış olduğu açıklamalar gösteriliyor. Biden açıklamalarında zenginlerden alınan verginin %100’e kadar çıkarılacağını söyledi. Biden’ın vergi açıklamaları sonrasında ilk olarak ABD piyasalarında hızla tasfiyeler başladı. Bu tasfiyeler sonrasında Coinbase verilerine göre Bitcoin, sabah saatlerinde 49 bin dolar bandını gördü.

  Yaşanan toplu sert düşüşler sonrasında kripto para sektörünün toplam piyasa değeri 1,89 trilyon dolar seviyesine kadar çekildi. Öte yandan Bitcoin de 1 trilyonluk piyasa değerini kaybetti ve 933 milyar dolara kadar çekildi. Bitcoin’in gölgesinde, top 10’daki kripto paralardan en sert düşüşleri XRP ile Dogecoin’in (DOGE) yaşadığı görülüyor.

  Biden Vergi Oranlarını Yükseltiyor

  Bloomberg kanalının vermiş olduğu habere göre, ABD borsalarında sert satışlar peş peşe gelmeye başlayınca kripto para piyasasında da fiyatlarda düşüş başladı. Haberde, söz konusu vergi oranı arttırma düzenlemesinin henüz kamuya açık olmadığı için haber ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırıldı. 

  ABD Başkanı Joe Biden ve ekibi, 1 milyon dolar ve üzerinde kazanç elde edenlerin sermaye kazancı vergisi oranını neredeyse 2 katına çıkarma planı finans dünyasında geniş yankı buldu. Hükümet, sermaye kazancı vergisini yüzde 39.6’ya yükseltmeyi önerecek. Bu oranın yatırım geliri üzerindeki mevcut ek bir vergi ile birleşmesi durumunda federal vergi oranlarının yüzde 43.4 seviyesine kadar çıkabileceği görülüyor. 

  Analistlerin Düşüş Hakkında Yorumları

  Gelen sert düşüşler sonrasında ünlü analist Josh Rager, Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Rager, Bitcoin fiyatı için 45 bin doları işaret etti. Rager’a göre önemli destek noktası olan 52 bin doların altında 45 bin dolara kadar hiçbir güçlü destek noktası bulunmuyor. Analiste göre BTC 45 bin dolar desteğini de kaybederse fiyat 40 bin dolara kadar çekilebilir.

  Bir diğer ünlü analist Nunya Bizniz ise durumun boğa döngüsü olduğunu savundu. Bizniz’e göre BTC fiyatı desteği test etme yönünde ilerliyor. Bizniz, 2013 ile 2017 yıllarında da buna benzer hareketliliklerin yaşandığını ve bu düşüşlerin piyasalarda aslında “kader anı” olduğunu dile getirdi.

  Bitcoin Fiyatında Düşüş Hızlanır Mı?

  Finans dünyasını önemli ölçüde etkileyen ABD’de yaşanan yeni vergi planlamaları, geleneksel borsaları ve kripto para borsasını fena vurdu. Haberin yatırım dünyasında duyulmasının ardından ABD borsaları olan S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones’ta sert satışlar peş peşe geldi. Bu borsalar ile Bitcoin fiyatının genellikle paralel grafik çizmesi, kripto para piyasasında da düşüşleri beraberinde getirdi. 

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki sert düşüş, yatırımcıları tedirgin etmeye başladı. Kripto para uzmanları ve analistlerin dikkat çektiği destek seviyelerinin de aşağı yönlü kırılması piyasadaki paniği yükseltti. Her ne kadar zaman zaman tepki alımları olduğu da görülse BTC fiyatındaki düşüşün bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle