PlanB BTC’yi değerlendirdi: 10 yılda bir ilk!

  Stock to flow (stok akışı) modelini bulan ünlü analist PlanB, kripto para piyasasında Bitcoin’in (BTC) gidişatını değerlendirdi. PlanB Bitcoin’deki mevcut ilerleyişin, 2013 yılındaki boğa piyasasına benzediğini aktardı. Her ne kadar BTC son 10 yılın en kötü aylık performansını ortaya koymuş olsa da analist Bitcoin’in bu yıl hala rekor kırabileceğini düşünüyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2013 yılında %50’den fazla değer kaybı yaşadı. Ardından Mart 2020’de benzer şekilde BTC yine %50 oranında değer kaybetti. 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar bandına kadar gerileyen BTC, tüm zamanların rekoru olan 64 bin dolarlık seviye baz alındığında, yine %50’den fazla geri çekilme ile karşılaştı. Yaşanan son geri çekilme, piyasada bir panik havası oluşturdu ancak birçok analist, geçmişteki bu tür örnekleri göstererek Bitcoin’in hala gidecek yolu olduğunu ifade ediyor.

  BTC Son 10 Yılın En Kötü Aylık Kapanışını Yaptı

  Stok to flow (stok akışı) modelini bulan ünlü analist PlanB, 1 Haziran tarihinde bir paylaşımda bulundu. PlanB, Bitcoin’in 2013 yılındaki boğa koşusuna benzer şekilde hareket ettiğini dile getirdi. Bitcoin Mayıs 2021’i %37’lik değer kaybı ile kapattı. Bu kapanış, son 10 yılın en kötü aylık kapanışına işaret ediyor. Ancak buna rağmen PlanB, 2021 yılında Bitcoin’in hala rekor kırabileceğini düşünüyor.

  Piyasada 20 Bin Dolar Endişesi Var

  Birçok analist geçmiş dönemlerdeki büyük geri çekilmeler ve sonrasında gelen rekor fiyatlardan yola çıkarak Bitcoin’in tekrar ralliye başlayabileceğini düşünüyor. Öte yandan “Bitcoin Kahini” olarak da tanınan Peter Brandt gibi birçok analist ise söz konusu büyük düşüşün hala dip noktasına ulaşmadığını düşünüyor. Daha fazla düşüş bekleyen analistler, aşağıda 20 bin dolar bandını işaret ediyor. Bu düzlemde düşünen analistlere göre BTC, 20 bin dolara kadar gerileyebilir.

  PlanB’ye Göre Boğa Koşusunda Böyle Geri Çekilmeler Görülebilir

  BTC’nin 20 bin dolara gerileme ihtimali, haliyle piyasada bir endişe oluşturuyor. Ancak PlanB bu olasılığın gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. PlanB buradan yola çıkarak, stok akışı çapraz varlık (S2FX) modelinin grafiğini paylaştı. Analist, söz konusu grafikte 2013 ve 2021 piyasasındaki benzerliğe dikkat çekti. Analist S2FX modelinin hala çalıştığını, BTC’de %35’lik geri çekilmelerin boğa koşusunda karşılaşılabilir şeyler olduğunu ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle