Kripto Para

Avustralyalı dev şirketin odağında kriptolar var!

  Dünya genelinde kurumsal şirketlerin kripto para birimlerine olan ilgisi artmaya devam ediyor. Yönetimi altında 92,4 milyar Avustralya doları (69 milyar ABD doları) değerine varlık bulunan, Avustralya’nın en büyük 5. emeklilik fonu yönetim şirketi Queensland Investment Corporation (QIC), gelecekte kripto para yatırımları yapabileceğini açıkladı.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok ciddi büyümeler elde etti. Bu büyümelerin arkasındaki en büyük etkenin ise piyasaya adım atmaya başlayan kurumsal şirketlerin olduğu düşünülüyor. Ağustos 2020’de MicroStrategy şirketi, Bitcoin (BTC) yatırımı yaparak “Kripto para yatırımı yapan ilk kurumsal şirket” unvanını elde etti. Ardından gelen kurumsal yatırımların etkisi ile kripto sektörünün şöhreti tüm dünyada çok geniş sınırlara ulaştı. Ancak buna rağmen kurumsal ilginin hala çok kısıtlı olduğu düşünülüyor ve birçok uzman, kurumsallar için alanın çok geniş olduğunu ifade ediyor.

  Kurumsalların Kripto İlgisinin Artması Bekleniyor

  Kurumsalların, kripto para sektörüne girme konusunda hala bir tereddüt yaşadığı tahmin ediliyordu. Zira doğrudan bir kripto para birimine yatırım yapma fikri, kurumsalların sektöre girişlere şüpheyle yaklaşmasına neden oluyordu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir Bitcoin ETF’ini onayladı ve bu onay ile birlikte bu şüphelerin ciddi oranda azalacağı tahmin ediliyor. Dünya genelinde artması beklenen kurumsal ilgi, bu kez de Avustralya’dan gelen bir açıklama ile desteklenmiş oldu.

  QIC, Gelecekte Kripto Varlıklara Yatırım Yapabilir

  Avustralya’nın en büyük 5. emeklilik fonu yöneticisi konumunda bulunan, yönetimi altında 92,4 milyar Avustralya doları (69 milyar ABD doları) değerinde varlık bulunan Queensland Investment Corporation (QIC), yaptığı açıklamasında gelecekte kripto para yatırımlarını yapabileceğini belirtti. Şirket adına bu yatırım ihtimalini dile getiren ise; Financial Times ile bir röportaj gerçekleştiren, şirketin para birimi başkanı Stuart Simmons oldu.

  Stuart Simmons’un Açıklamaları

  Financial Times röportajında Simmons, şimdilik kripto para yatırımlarına şüpheyle yaklaşmalarının arkasındaki en büyük etkenin, hükümetlerin kripto sektörüne nasıl müdahale edeceklerini bilmemeleri olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin olarak Stuart Simmons şu ifadeleri kullandı:

  “Şu anda birtakım belirsizlikler var ve kurumsal yatırım için organize bir altyapı olgunlaşmamış durumda. Süper fonlar ve kurumsal pazarın kriptoya yatırım yapması konusunun bir kaçınılmazlık olduğunu düşünmüyorum. Ancak segment olgulanlaştıkça, süper fonların açığa çıkma olasılığı var.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle