Kripto Para

JPMorgan CEO’sunun faiz tahmini korkuttu!

  ABD Merkez Bankası (Fed), Aralık toplantısı tutanaklarını yayınladı. Tutanaklarda Fed’in faiz artırımına gideceği sinyalleri, Bitcoin’de (BTC) düşüşleri hızlandırdı. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, Fed’in 2022 yılında en az 4 kez faiz artırabileceğini söyledi.

  ABD Merkez Bankası (Fed), 5 Ocak tarihinde, 14 – 15 Aralık tarihli toplantısının tutanaklarını yayınladı. Tutanaklarda, Fed’in yetkili isimlerinin söz konusu toplantıda yaptığı konuşmalar yer alıyordu. Fed yetkililerinin açıklamalarında, enflasyon endişesi ile faiz artırım kararının olasılığı ön plana çıkıyordu. Bu da Fed’in, 2024 yılına kadar yapmayı planlamadığı faiz artırımlarının beklenenden daha erkene çekileceği endişelerini arttırdı. Kripto paralar, S&P 500 gibi birçok finans alanında bu sinyaller sonrası sert değer kayıpları görüldü.

  JPMorgan CEO’sunun Tahminleri Endişelendirdi

  Fed’in faiz artırım kararının sinyali dahi kripto para piyasalarına negatif yönlü şekilde yansıdı. Buradan yola çıkıldığında, Fed’in olası faiz artırım kararının Bitcoin (BTC) ve beraberinde genel anlamda kripto para piyasalarında daha derin düşüşlere yol açabileceği fikirleri gündeme gelmeye başladı. Birçok uzman isim, Fed’in olası faiz artırım kararlarının Bitcoin’e daha derin darbeler vurabileceğini ifade ediyor. Konuya ilişkin kripto para yatırımcılarının endişesi artarken, Fed’in olası faiz artırım kararları ile ilgili bir öngörü de JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’dan geldi.

  Ünlü CEO 40. Sağlık Konferansı’nda Konuştu

  Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan ABD merkezli bankacılık kuruluşu JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, 2022 yılında Fed’in 4 kez faiz artırımına gideceğini beklediğini açıkladı. Bir dönemler Bitcoin’in dolandırıcılık olduğunu iddia eden ve hatta herhangi bir çalışanının kripto para işlemleri yapması halinde onu kovacağını söyleyen Dimon, 40. JPMorgan Sağlık Konferansı’ndaki açıklamalarıyla hem dikkat çekti hem de yeni endişeleri körükledi.

  Dimon: ABD Ekonomisi Büyük Buhran’dan Bu Yana En Hızlı Büyümeyi Yakalayabilir

  ABD ekonomisinde önümüzdeki 10 yıl içinde yüksek oranlarda bir büyüme beklediğini ifade eden Dimon, söz konusu yükselişin Büyük Buhran döneminden sonraki yükselişten de hızlı olabileceğini öne sürdü. Dimon söz konusu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Büyük Buhran’dan sonraki en yüksek büyüme oranları bile yakalanabilir. Gelecek yıl da bence çok iyi olacak. Amerikan tüketicilerinin portföyleri sağlamdır. Şu anda insanlar, koronavirüs öncesindeki dönemden yüzde 25 daha fazla para harcıyor. 50 yıldır istatistikleri not ediyoruz ve şu andaki borç-hizmet sektörü oranı bu dönemin en iyi seviyelerinde.”

  Dimon Fed’in 2022’de 4 Kez Faiz Artırımına Gideceğini Düşünüyor

  ABD ekonomisinde hızlı bir büyüme beklediğini ifade eden Dimon, öte yandan Fed’in faiz artırımına gideceği söylentilerle ilgili fikirlerini de dile getirdi. Dimon bu konuya ilişkin olarak da şu ifadelere yer verdi:

  “Enflasyon rakamları beklenenden daha kötü geldiği için, insanların beklediklerinden fazla faiz artırımına gidilebilir. Faiz artışı 4 ile sınırlı kalırsa sanırım benim için sürpriz olmaz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle