Kripto Para

Kripto madencileri çift vergi vermek istemiyor

  Kripto para yatırımı yapan ABD’li bir çift, kripto paraların satışına kadar coin’lerden vergi alınamayacağını savunuyor. Çift, madencilik ve staking ile kripto para üretmenin, pasta yapmaktan farksız olduğunu düşünüyor ve bu nedenle ABD Vergi Dairesi’nin çıkardığı vergi borcuna itiraz ediyor.

  Mayıs ayı başlarında ABD Vergi Dairesi (IRS), 2016 – 2020 yılları arasında kripto para borsası Kraken’de 20 bin dolar ve üstü işlem yapmış olan vergi yükümlülerinin kullanıcı bilgilerini talep etmişti. ABD’deki bir federal mahkeme de IRS’in tebligat gönderme isteğini onaylamıştı. Atılan adım sonrasında Başsavcı Yardımcısı David A. Hubbert, “Kripto paralar ile işlem yapanlar, tıpkı diğer vatandaşlar gibi vergi yükümlülüklerini yerine getirmelidir” açıklamasını dile getirmişti.

  IRS ve Kraken arasında yaşanan bu gelişme, kripto para piyasalarında “ABD’de kripto para vergisi çanları çalmaya başladı” yorumları ile gündeme gelmişti. Aslında IRS, Kraken’den bilgi talep ederken, vergi yasalarına uymamış olabilecek bazı şahıslara ulaşmak istemişti. Zira söz konusu kişilerin normalde vergiye tabi olan kazançlarını, kripto paralar ile gizliyor olmalarından şüphe ediliyordu.

  Çift Satış Gerçekleşene Kadar Vergi Alınmaması Gerektiğini Düşünüyor

  Bu kez kripto paralar ve vergi konusu üzerinden, ABD-Tennessee’de yaşayan Joshu ve Jessica Jarett çifti gündeme geldi. ABD’de kripto para yatırımı yapan Jarett çifti, madencilik ya da staking yaparak kripto para üretmenin, bir pastacının pasta yapmasından farksız olduğunu düşünüyor. Bu nedenle çift bu coinlerden, satış gerçekleşene kadar vergi alınmaması gerektiğini savunuyor.

  Çift 2019’da 8 Bin 876 Adet Tezos Üretti

  Law360 haberine göre Jarett çifti 2019 yılında toplam 8 bin 876 adet Tezos (XTZ) üretti. Çift vergi bildirimi yaparken bu kripto paraları “diğer gelirler” başlığında bildirdi. Çiftin Vergi Dairesi’ne olan borcu 9 bin 407 dolar olarak hesaplandı. Ardından Jarett çifti, bu kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin, 25 Mayıs tarihinde Tennessee Bölge Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulundu.

  “Pastacının Pasta Yapması, Yazarın Kitap Yazması Gibi”

  Çift itiraz başvurusunda bu kripto paraların madencilik ya da staking yaparak kazanıldığını belirtti. Jarett çifti, kripto paraların yapan kişi tarafından üretildiğini belirtti ve durumu tıpkı bir pastacının pasta yapması, bir yazarın kitap yazmasına benzetti. Çift, ödedikleri verginin 3 bin 293 dolarlık kısmının iade edilmesini talep ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle