Kripto Para

PayPal kripto paraların meyvelerini toplamaya başladı

  Geçtiğimiz yılın Ekim ayında dev ödeme platformu PayPal kripto para piyasasına giriş yaptı. Yapılan açıklamalara göre PayPal, kripto para ödemelerini kabul ederek şirkete çok büyük oranlarda kazançlar ve fayda sağladı.

  Kripto para piyasalarının ve Bitcoin’in (BTC) geçtiğimiz yıl büyük ralliye hazırlandığı süreçte, dev ödeme platformu PayPal, kripto paralara karşı sert bir tavır ortaya koymuştu. Ancak daha sonra PayPal, Ekim 2020’de büyük bir adım atarak kripto para ödemelerini kabul etmeye başladıklarını duyurdu. PayPal’ın kripto para ile ödeme kabul etmeye başlaması, piyasalarda devrim niteliğinde karşılandı. Bunda, PayPal’ın karar öncesinde kripto paralara karşı sert tavrı da büyük ölçüde etkili oldu.

  PayPal’ın 2021 yılı ilk çeyrek verilerini paylaştığı görüşmeler sırasında CEO Dan Schulman açıklamalarda bulundu. Schulman açıklamalarında dijital varlıkların PayPal şirketi için güçlü bir performans sergilediğini belirtti. Ayrıca ünlü CEO, merkez bankası dijital paraları (CBDC) ve kripto paraların daha adil bir finansal sistem oluşturma konusunda itici güç oluşturacaklarını dile getirdi. Şirket tarafından yapılan açıklamaların odağında, şirketin yakın zamanda ve gelecekteki planları yer aldı.

  Dan Schulman’ın Açıklamaları

  Dan Schulman, şirketin finansal sisteminin mevcut teknolojik temellerinin, ilerleyen yıllarda büyük ölçüde iyileştirileceğine inandıklarını aktardı. Schulman konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

  “Hem kripto para birimi hem de merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen dijital para birimleri, daha kapsamlı bir kurtarma ve daha adil bir finansal sistemin oluşturulmasında kritik bir rol üstlenebilir.”

  Schulman ayrıca PayPal’ın kapsamlı bir kripto yol haritasına sahip olduğunu, dijital varlıklar alanındaki yeniliklerin de hükümetlerle ortaklaşa bir şekilde takip edileceğini bildirdi. Schulman, bu yolculukta yerel, ulusal ve küresel düzenleyici çerçevelere uyulacağının da altını çizdi.

  Şirketin Beklenti ve Gelirlerinde Artış

  Şirketin 5 Mayıs tarihli görüşmelerinden sonra hisse değerleri %5’ten fazla arttı. Ayrıca açıklamalarda şirketin hisse kazanç beklentilerinin %20’den fazla arttığı da belirtildi. Öte yandan PayPal’ın 6,03 milyar dolarlık gelir tahminleri de %2 oranında artış gösterdi.

  PayPal’ın toplam ödeme hacmi beklenenin 20 milyar dolar üzerinde oldu ve şirket ilk çeyreği 285 milyar dolarda tamamladı. Ayrıca şirketin aktif hesap sayılarında 14,5 milyonluk artış yaşandı ve kullanıcı tabanı 392 milyona ulaştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle