Kripto Para

Kripto piyasalarında yaşanan çöküşün faili kendisini açıkladı!

  Kripto para piyasaları kâbus gibi bir güne başladı! Bitcoin son depremde 25 bin doların altına gerilerken, özellikle SEC tarafından menkul kıymet ilan edilen altcoin’lerde büyük değer kayıpları yaşandı!

  Kripto para piyasalarında kâbus yaşanıyor! Amerika Birleşik Devletleri (ABD) müdahalesi ardından toparlanmaya çalışan piyasalarda bugün resmen değerler eridi. Özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından menkul kıymet olduğu iddia edilen altcoin’lerde büyük çöküş gerçekleşirken, yaşanan çöküşün faili kendisini açıkladı!

  Piyasalar Resmen Çöktü!

  En büyük kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) etkileyen değer kaybı piyasaları alt üst etti! Likidasyon miktarını sadece 1 saatte 200 milyon dolara ulaştıran piyasa düşüşünde lider kripto para birimi %bitcoin+usd% dolardan işlem görüyor. Tıpkı Bitcoin gibi güçlü duran Ethereum (ETH) ise yaşadığı değer kaybı ile %ethererum+usd% dolara kadar geriledi.

  En büyük kayıplar ise SEC tarafından menkul kıymet olarak değerlendirilen son altcoin’lerde yaşandı. Polygon (MATIC), Solana (SOL), The Sandbox (SAND), Cardano (ADA) ve Filecoin (FIL) cephesinde yaşanan fiyat düşüşü yüzde 20’lere dayandı!

  Çöküşün Sebebi Kendisini Açıkladı!

  Piyasalarda yaşanan yüksek erozyonun sebebi ise kendisini açıklayarak piyasaları şaşırttı. Cuma günü geç saatlerde 2 milyar dolarlık altcoin’i likide eden Scimitar Capital, son çöküşün nedeni olabilecek bir pozisyon değişikliği ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

  “Fonumuz, kripto varlıklarımızı tasfiye etme ve sermayeyi değerleri LP’lerimize iade etme yönünde karar almıştır” diyen yatırım şirketi, “Bu hamlenin daha fazla istikrar ve fırsat sağlayacağına inanıyoruz“ ifadelerini kullandı. Fon satışı ile piyasadaki istikrarı bozarken, piyasalar fonun ABD merkezli olması nedeniyle bilinçli bir hareket yapıp yapmadığını tartışıyor

  Satışta SEC Parmağı Olabilir Mi?

  Scimitar Capital, merkezi Birleşik Devletler’de bulunan orta piyasa şirketlerinin satın alınmaları, yeniden sermayelendirilmeleri, genişlemeleri ve yönetim satın almaları yönünde danışmanlık ve sermaye sağlıyor. Fondan yapılan açıklamada her ne kadar “Fırsatların değerlendirilmesi” mesajı öne çıksa da yatırımcılar, SEC talimatı ile fonun hareket edip etmediği konusunda net karar verebilmiş değil! Bu süreçte ise piyasalarda yaşanan düşüş de devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle