Kripto Para

O şirket bile Çin’den çekiliyor! Kripto madenciliğine rota neresi?

  Çin’de kripto para madencilerine karşı başlatılan savaş, aylar içinde genel olarak tüm kripto paraları da kapsadı. Arka arkaya gelen yasaklar sonrası Çin’den çekilen şirketlere şimdi de dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik havuzu Ant Pool eklendi. Ant Pool, 15 Ekim itibariyle resmen Çin’den çekileceğini açıkladı.

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda dünyada lider konumda olan Çin, bu alana gösterdiği özenin tam tersini kripto paralara karşı sergilemeye devam ediyor. Mayıs ayında ilk olarak kripto para madencilik işlemlerine karşı bir savaş başlatan Çin, daha sonra genel anlamda doğrudan tüm kripto paraları hedef aldı. Yasaklama kararları ile kripto para piyasalarına büyük bir darbe indiren Çin’den gelen bu haberler sonrası, kripto para odaklı şirketler de birer birer ülkeden ayrılmaya başladı. Çin’den çekilen şirketlere şimdi de en büyük Bitcoin (BTC) madencilik havuzu Ant Pool eklendi.

  Wu Blockchain’in Paylaşımı

  Wu Blockchain’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşıma göre, dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzu Ant Pool, Çin anakarasından çekilme kararı aldı. Wu Blockchain’in konuya ilişkin yaptığı paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

  Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzu olan Ant Pool, 15’inden itibaren Çin anakarasında IP erişimini durduracağını ve çeşitli ülkelerin yasalarına uymak için KYC sistemini başlatacağını duyurdu.

  Hash Oranları Toparlanmaya Başladı

  Çin’de kripto para madenciliğinin ve kripto paraların tamamen yasaklanması ile birlikte, birçok madencilik şirketi ekipmanlarını ve merkezlerini sınır ötesine taşımaya başlamıştı. Çin’de birçok kripto para odaklı şirket faaliyetlerine son vermiş ve yeni alanlara açılma kararı almıştı. Bu süreçte hashrate oranlarında düşüşler yaşandı ancak buna rağmen ortaya çıkan son veriler, kripto para madencilerinin yeni alanlarda faaliyetlerine kaldıkları yerden hızlıca başladıklarını ortaya koyuyor.

  Madencilik Faaliyetlerinde Yeni Lider ABD

  Kripto para madenciliği, Çin’deki yasaklama adımları atılmadan önce en yoğun olarak Çin’de kendisini gösteriyordu. Ancak söz konusu yasaklamalar sonrası Bitcoin madencilik faaliyetlerinin çok büyük oranda Amerika’ya geçmeye başladığı görülüyor. Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) verilerine göre, hash oranı konusunda şu anda dünyada lider konumda ABD bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle