Çin’in BTC madenciliğini yasaklaması harika – Facebook

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayından bu yana çok ciddi gelişmeler yaşandı. Gelişmelere bağlı olarak piyasanın verdiği tepkiler ise genellikle olumsuz oldu. Çin’den Bitcoin (BTC) madenciliğine yönelik gelen yasaklama ve kısıtlama haberleri olumsuz karşılanırken, Facebook yöneticilerinden David Marcus ise bu gelişmeleri “harika” olarak değerlendirdi.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında adeta şahlandı ve neredeyse tüm kripto paralar, Bitcoin’in (BTC) öncülüğüne yeni rekor seviyelere ulaştı. Arka arkaya rekorlar gelmeye devam ederken, ne olduysa Mayıs ayında oldu ve piyasanın üstüne bir anda kara bulutlar çöktü. 12 Mayıs tarihinde Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin çevreye zarar verdiği iddiaları ile bir tweet attı. Bu paylaşım ile piyasada sarsıntılar başladı. Ardından Çin’den BTC madenciliğine ilişkin arka arkaya yasaklama ve kısıtlama haberleri geldi.

  Marcus’a Göre Çin’in Yasaklama Haberleri “Harika”

  Çin’den gelen haberler ile birlikte piyasada %50’nin üzerinde değer kayıpları görüldü. Ardından piyasada toparlanma hareketlilikleri görülmüş olsa bile henüz tam anlamıyla bir toparlanma gerçekleşmedi. Zira Çin’den BTC madenciliğine ilişkin yasaklama ve kısıtlama haberleri gelmeye devam ediyor. Ancak Çin’den gelen bu haberleri farklı bir yönüyle değerlendirip, bunu olumlu bulan bir isim de bulunuyor. Facebook yöneticilerinden David Marcus, Çin’in BTC madenciliğine engel getirmesini “harika” buluyor.

  “Madencilik Gücünün Batı’ya Geçmesi Önemli”

  Facebook’un kripto parası olarak da bilinen, Facebook’un destek verdiği “Diem” projesinin yöneticisi olan Marcus, Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Marcus’a göre BTC madencilik gücünün Çin’den Batı ülkelerine geçmesi oldukça önemli. Marcus, böyle bir devroluşun Bitcoin’in gelişimini çok olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyor.

  Çin’den Gelen Baskıcı Haberler

  Daha önce Çin Halk Bankası, ülkedeki bankalara kripto para işlemleri konusunda sıkı önlem getirilmesini önermişti. Ardından yakın tarihte Çin’in en büyük 3. bankası konumundaki ABC, dijital varlıklar ile ilgili tüm işlemleri iptal etti, bu işlemler ile ilgisi olan müşteriler ile sözleşmelerini de feshetti. Öte yandan kripto para madenciliğinin kalbi olarak görülen Sichuan eyaletinde madencilik eylemleri yasaklandı.

  Çin’den üst üste gelen bu yasaklama ve kısıtlama haberleri, piyasada neredeyse kaosa yol açtı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle