Kripto Para

Çin’in kripto yasakları arkasında tek bir kişi olabilir!

  Kripto para piyasaları, özellikle Mayıs ayında Çin’den gelen yasaklama haberleri ile büyük darbe almıştı. Elde edilen son bilgilere göre, Çin’de kripto para madenciliğine karşı başlatılan savaşın arkasında tek bir isim olabilir.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında devasa büyümelere sahne oldu. Bu süreçte Bitcoin (BTC) elde ettiği değer artışları ile beklenti ve hedefleri de çok yukarı taşımıştı. Ancak Mayıs ayında, Aralık ayından o döneme kadar süren rally en büyük darbesini yedi. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın BTC madenciliğine yönelik başlattığı FUD ve ardından Çin’den gelen yasaklama haberleri, bu darbede başrollerde yer aldı. Özellikle Çin’in kripto para madenciliğine yönelik sert yasaklamaları, ekosistemde çok ciddi hasarlara yol açtı. Elde edilen son bilgilere göre bu savaştan tek bir isim sorumlu olabilir.

  Kripto Para Madenciliği Yasakları Arkasında Kim Var?

  Çin’de, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Jiangxi İl Komitesi eski parti üyesi ve parti başkan yardımcısı Xiao Yi tutuklandı. Bu tutuklamanın arkasında, Yi’nin Çin merkezi hükümetinin belirlediği kripto para madenciliği yasaklarının temel nedenlerinden biri olduğu iddiaları ortaya atıldı. Yani ortaya atılan iddialara göre, Çin’deki kripto para madenciliğine yönelik sert yasaklamaların arkasında Xiao Yi ismi yer alıyor.

  Xiao Yi Neden Tutuklandı?

  Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Merkez Disiplin Teftiş Komisyonu ile Devlet Denetleme Komisyonu tarafından ortak yürütülen bir soruşturmada, Xiao Yi’nin, yasa dışı şekilde kripto para madenciliğini de etkinleştirmeyi içeren teşvik hamleleri ve ciddi disiplin ihlalleri olduğu ortaya çıktı. Çinli kripto gazetecesi Colin Wu’nun haberine göre Yi, işletmeleri ulusal sanayi politikalarının gerekliliklerine uymayan dijital para madenciliği yapmaktan ve bu faaliyetleri teşvik yetkisini kötüye kullanmaktan dolayı tutuklandı.

  Wu’nun Haberinde Dikkat Çeken Detay

  Colin Wu, Twitter üzerinden duyurduğu haberde Xiao Yi’nin neden tutuklandığını belirtti ve bir de dikkat çeken bir detay paylaştı. Haberde asıl can alıcı bölüm, Yi’nin desteklediği şirket ile Çin’de kripto para madenciliğine yönelik başlayan yasaklamaları tetikleyen anlaşmazlıkların tam olarak aynı dönemlerde yaşanmış olması. Bu anlaşmazlıklar ve yasaklama çalışmaları sonrasında, Ekim ayında Çin Merkez Bankası, kripto paralarla ilgili tüm işlemleri yasa dışı olarak tanımlamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle