Kripto Para

Bitcoin madencilik zorluğu yüzde 5 geriledi!

  Bitcoin’in yapısı gereği otomatik olarak zaman zaman yeniden ayarlanan madencilik zorluğunda gerileme yaşandı. İki haftadaki düşüşüyle gündeme gelen BTC madencilik zorluğunda yeniden düşüş yaşanması dikkatlerden kaçmadı…

  Bitcoin (BTC) kripto para biriminin fiyatındaki değişimleri de etkileyen BTC madencilik zorluğunda yeniden değişim yaşandı. Zorluk, Bitcoin fiyatında görülen büyük artışın ardından madencilik faaliyetlerinin yeniden hız kazanmasıyla birlikte değişim gösterdi. Daha önce 13 Mayıs tarihinde yüzde 21.53 oranında artışla yaklaşık 25.05 trilyona çıkan BTC madencilik zorluğunda gerileme oldu.

  Bitcoin madencilik zorluğu 30 Mayıs tarihinde bir kez daha ayarlandı. Bu süreçte yüzde 16 oranında düşüş yaşandığı dikkat çekmişti. Uzmanlar bu düşüşü, 2014 yılında beri Bitcoin madencilik zorluğunda görülen en büyük düşüş olarak tanımladı. Geride bıraktığımız gün yeniden ayarlanan Bitcoin madencilik zorluğu, bu sefer yüzde 5.30 oranında gerileyerek 19.93 trilyona düştü. 

  İki Hafta Sonra Yeniden Düşebilir

  Bitcoin madencilik zorluğunda yaşanan düşüşler ile paralel bir şekilde BTC hash rate oranı da 142 eksehash seviyesine geriledi. Son bir ay içinde Bitcoin hash rate oranında da yüzde 20.67 oranında düşüş yaşandı. Kripto para uzmanları bu verilerin ardından önemli açıklamalarda bulundu. 

  Bitcoin’de mevcut madencilik faaliyetlerinin herhangi bir değişiklik yaşamadan aynı kalması halinde BTC madencilik zorluğunun iki hafta sonra yine düşüş yaşaması bekleniyor. Uzmanlar bu şartlar altında madencilik zorluğunda yüzde 5.43 oranında bir düşüş daha gerçekleşeceğini söylüyor. 

  Bitcoin Madencilik Cihazlarında İndirim

  Bitcoin piyasasında son haftalarda Çin’den gelen olumsuz haberler etkili olmuştu. Çinli yetkililerin Bitcoin madencilik faaliyetlerine yönelik yasakları çok tartışıldı. Bazı eyaletlerde BTC madencilik tesislerinin kurulması engellenirken, bazılarında da mevcut tesislerdeki faaliyetler donduruldu. Bu süreçte Bitcoin madencilik cihazları üreticisi Bitmain de ürünlerinde yüzde 20 indirime gittiğini duyurdu. Neredeyse bütün Çinli madencinin, madencilik tesislerini Kazakistan başta olmak üzere farklı bölgelere taşıdığı öğrenildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle