Kripto Para

Coinbase “yanlışlıkla” XRP’yi listeledi! Şimdi ne olacak?

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, yaptığı açıklamasında yanlışlıkla XRP’yi listelediğini duyurdu. Coinbase’in Twitter hesabından yapılan açıklamada “Teknik bir sorundan dolayı mobil uygulamada XRP görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine bir dava açtı. Bu davada SEC, mahkemeye gerekçe olarak da XRP’nin menkul kıymet olduğu ve Ripple’ın yaptığı XRP satışlarının yasadışı olduğu iddialarını sundu. Dava henüz sonuçlanmadı ve dava açıldıktan sonra ABD merkezli kripto para borsaları da kısa süre içinde XRP’yi borsalarından delist etti. Davanın, Ripple lehine sonuçlanması durumunda borsaların yeniden XRP’yi listelemesi bekleniyor. Ancak şimdilik net bir karar çıkmadığı için borsalar temkinli davranmaya devam ediyor.

  Coinbase ve SEC Karşı Karşıya Gelmişti

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası olan Coinbase de XRP’yi delist eden ABD merkezli kripto para borsaları arasında yer alıyor. Hatırlanacağı üzere Coinbase, son olarak CEO Brian Armstrong’un SEC ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarla gündeme gelmişti. Armstrong, SEC’nin Coinbase’in “Lend” ürününü menkul kıymet olarak gördüğünü, kendileriyle iletişime kapalı olduğunu ve kendilerini dava etmekle tehdit ettiğini ifade etmişti. Bu açıklamalardan sonra Coinbase borsası, bu kez de yanlışlıkla XRP’yi listeleyerek gündeme geldi.

  Coinbase PRO Tarafından Yapılan Açıklama

  Açıklamalara göre, Coinbase PRO uygulamasında yaşanan teknik bir sorun nedeniyle XRP, bir süreliğine borsada listelendi. Coinbase PRO’nun resmi Twitter hesabından TSİ 07.00 sularında yapılan bir açıklamada, bu teknik soruna değinildi ve XRP’nin o süre içinde işlemlere kapalı olduğu bilgisi aktarıldı. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Daha önce de açıklandığı gibi Coinbase, XRP işlemlerini askıya almıştır. Yaşanan teknik sorundan dolayı ise XRP, Coinbase PRO mobil uygulamasında geçici olarak bazı müşterilere gözükmüştür. Ancak hiçbir şekilde işlem yapılabilir durumda olmamıştır.”

  Coinbase’in XRP’yi Listelemeye Hazırlandığı İddia Edildi

  Coinase PRO tarafından yapılan bu açıklamanın ardından, Twitter’da konuya ilişkin binlerce yorum yapıldı. Birçok kripto para kullanıcısı, Coinbase’in “XRP’yi listeleme hazırlığında” olduğunu iddia etti. İddialara göre Coinbase borsası, SEC-Ripple davasının gidişatından dolayı XRP’yi listelemeye hazırlanmaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle