Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 3 – 9 Ağustos 2022

  Bir süredir kripto para birimlerinde devam eden konsolidasyon sürecinin ardından altcoin piyasası yeniden hareketlendi. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında görülen inişli çıkışlı fiyat hareketler yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Volatilitenin artması piyasa değerine göre en büyük ilk 10 listesi içinde yer alan altcoin fiyatlarını da etkiliyor.

  3 – 9 Ağustos 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  3 Ağustos Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto paralar arasında yer alan BNB fiyatı 3 Ağustos Çarşamba gününe yukarı yönlü hareketle başladı. BNB coinde yüzde 4.83 oranında artış takip edilirken, ADA ve DOT fiyatları kademeli yükselişine devam etti. Piyasadaki olumlu sinyallere rağmen SOL coin fiyatında yüzde 3 civarında kayıp yaşanması yatırımcılarını üzdü. 

  Solana ağında 8 binden fazla sayıda cüzdan siber saldırıya uğradı. Kullanıcılar, Phantom, Slope ve TrustWallet gibi cüzdanlardan bilgileri olmadan varlık çekimi yapıldığını bildirdi. Kripto para dünyasının önde gelen isimleri, SOL coin yatırımı olanların soğuk cüzdana transfer etmeleri gerektiğini vurguladı. 

  Altcoin dünyasında ilgi gören projelerden Aave geliştiricileri, potansiyel güvenlik açıkları nedeniyle Fantom entegrasyonunu durdurabileceklerini açıkladı. “Aave’den kaynaklanmayan sebeplerden ötürü, potansiyel olarak milyonlarca dolar kaybedilmesi riski, günlük 30 dolarlık bir kazanca değmez.” yorumuyla gündeme gelen bu haber her iki projede değer kaybına yol açtı. 

  4 Ağustos Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Altcoin piyasasında yükseliş trendi yakından takip edilirken BNB fiyatında dünkü yükselişin üzerine yüzde 4.70 oranında artış olması heyecan yarattı. 4 Ağustos Perşembe gününde değer kazanan altcoinler arasına XRP, SOL ve DOT coinler de dahil oldu. Volatilite düşük olmasına rağmen değer kaybeden ADA coin ise yatırımcılarda panik yarattı. 

  Kripto para sektöründe balina hareketlerini raporlayan WhaleAlert son raporunda stablecoin ihraççısı Tether şirketinin 1 milyar USDT bastığını açıkladı. Önde gelen kripto para analistleri, stablecoin arzında yaşanan artışın, kripto piyasaları için bir yükseliş sinyali olduğunu hatırlattı. Bu gelişme altcoin yatırımcılarında heyecan yaratmaya yetti.

  Hindistan’da dijital diploma dönemi başladı. Ülkede her yıl yaklaşık 100 bin öğrenciye verilen diplomalar için Polygon blockchain ağı tabanlı geliştirmeler takip edildi. Hindistan’da dijitalleşmenin bir parçası olan dijital diploma projesinin DOT coin yükselişine katkısı olduğu belirtildi. 

  5 Ağustos Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasası genelinde görülen olumlu fiyat hareketleri 5 Ağustos Cuma gününde hız kazandır. BNB ve XRP coinlerde yükseliş yüzde 1.50 seviyesinde kalmasıyla hayal kırıklığı yaratsa da ADA ve SOL coinlerde yüzde 4 civarında artışlar yüzleri güldürdü. Günün en fazla değer kazanan popüler altcoini ise yüzde 9.02 artan DOT coin oldu. 

  Dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması Instagram NFT paylaşım özelliğini geliştirdi. Son güncelleme ile birlikte Afrika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Amerika kıtalarında yer alan 100 ülkede NFT paylaşımları başladı. Bu haberler özellikle NFT temalı altcoin piyasasında yukarı yönlü fiyat hareketlerine yol açtı. 

  Altcoin piyasasında geniş bir yatırımcı kitlesi bulunan Uniswap topluluğu, merkeziyetsiz borsasının ekosistemini büyütmek için Uniswap Vakfı talep etti. Borsanın daha fazla gelişmesi için vakıf çalışmalarına başlanmasını isteyen yatırımcılar bu yönde kampanya başlattı. UNI coin bu gelişmelerle birlikte değerini arttırdı.

  6 Ağustos Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde bir süredir yükseliş trendini koruyan altcoinlerde satış baskısı giderek arttı. 6 Ağustos Cumartesi gününde dünkü parabolik yükselişi ile gündeme gelen DOT coin yüzde 3.40 düzeltme gördü. BNB coin yatay yönlü hareket ederken, XRP, ADA ve SOL coinlerde kayıplar yüzde 2’nin altında kalmasıyla yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı. 

  Tecrübeli kripto para analisti ve trader Crypto Rand, XRP coinde yeni bir rallinin sinyalleri olduğunu söyledi. XRP’deki yasal belirsizlik, fiyat hareketlerinin ana katalizörü olurken ünlü analist grafikte 0.40 dolar seviyesinde bir kırılma yaşandığını hatırlattı. Bu açıklamalar özellikle XRP yatırımcılarından büyük ilgi gördü. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği DappRadar raporunda DeFi sektörü düşüş sonrası toparlanma sinyalleri gösterdi. NFT piyasasında kritik sürecin devam ettiğini belirten analistler, ani düşüşlere karşı yatırımcıları uyardı. Piyasadaki belirsizlik hareketleri Ağustos ayının ilk haftasında devam etti. 

  7 Ağustos Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Ağustos ayının ilk haftasının son işlem gününde altcoin piyasasında pozitif sinyaller takip edildi. Küresel piyasalarda risk iştahının yeniden canlanması altcoinlere olan talebi arttırdı. 7 Ağustos Pazar gününde popüler altcoin fiyatlarında kademeli yükseliş hareketleri takip edildi. Günün en fazla artan altcoini ise yüzde 3.15 değer kazanan ADA coin oldu. 

  Kripto para veri analiz şirketi Santiment verileri geçen ayki yüklü ADA alımlarının Ağustos'ta tekrar başlayabileceğini gözler önüne serdi. Bu süreçte Cardano balinaları yüklü miktarda ADA alımı gerçekleştirmesiyle gündem oldu. Balinalar bir ay içerisinde toplamda 79,1 milyon dolar değerinde ADA satın alırken bu haber fiyatlara olumlu yansıdı. 

  Altcoin topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Sam Bankman-Fried Ethereum'un (ETH) en güçlü rakibi olarak Solana'yı (SOL) öne çıkardı. FTX kripto para borsası CEO'sunun bu açıklaması altcoin topluluğunda yeni bir tartışma yaratırken SOL coin destekçilerini sevindirdi. 

  8 Ağustos Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftaya girilirken kripto para piyasasında yatırımcılar piyasadaki temkinli hareketleri takip etti. Volatilitenin düştüğü 8 Ağustos Pazartesi gününde popüler altcoin fiyatlarında ciddi bir hareket görülmedi. XRP ve ADA coin fiyatları kademeli yükselişine devam ederken SOL coinde kazançlar yüzde 4’ün üzerine çıktı. DOT coin ise yüzde 7 artışla yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı.

  Cardano kurucusu Charles Hoskinson ADA coini teknolojisi olmayan bir dine benzetenlere ironik bir şekilde yanıt verdi. Tüm geliştirici ekibinin çantalarını toplaması, akademik araştırma merkezinin kapatılması ve yüzlerce mühendisini de işten çıkarması için harekete geçeceğini belirten Hoskinson paylaşımlarıyla adından söz ettirmeye devam etti. Tartışma ortamında ADA coin fiyatındaki yükseliş sürdü.

  Altcoin dünyasında dikkatleri üzerine çeken projelerden TRON (TRX), son dönemdeki belirsizliklere rağmen Temmuz ayında büyüme gösterdi. TRON, DeFi’ye olan yatırımcı ilgisinin canlanmasından dolayı, Temmuz ayında 6 milyar dolarlık TVL’ye ulaştı. Bu veriler TRX yatırımcılarının yüzünü güldürmeye yetti. 

  9 Ağustos Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Dünkü yükseliş hareketinin ardından 9 Ağustos Salı gününde kripto para piyasasındaki satış baskısı arttı. XRP, ADA, SOL ve DOT coin fiyatlarında yüzde 4 civarında kayıp yaşanması yatırımcıları tedirgin etti. BNB coin ise satış baskısına iyi direnmesi ile yatırımcıların beğenisini kazandı. 

  Yatırımcıların radarında olan dev teknoloji şirketi Tencent'in kurucusu olduğu NFT pazaryeri Huanhe, son 1 ay içinde hiç NFT satışa çıkarmadı. OpenSea’nın işlem hacmi bakımından liderliğini sürdürdüğü NFT pazaryeri rekabetinde işler kızıştı. Bu rekabet yüzünden NFT satışlarında yaşanan düşüş kripto para projelerini de olumsuz etkiledi. 

  Polygon'un (MATIC) kurucu ortağı Sandeep Nailwal, altcoinlerdeki ayı piyasasının blockchain geliştiricileri avantaj olduğunu söyledi. Ayı piyasasındaki durgun ortam fırsatının geliştiriciler tarafından kullanılıp bu dönemin yeni ürünler çıkarmak için fırsat olduğunu ifade etti. Nailwal’in paylaşımları uzun vadeli altcoin yatırımcılarından destek gördü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle