Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 24 – 30 Ağustos 2021

  Büyük değer kayıpları ile geride kalan Mayıs ayından sonra kripto evreninde ilk ciddi toparlanmalar Temmuz sonlarında görülmeye başlandı. Ardından Ağustos ayında da devam eden toparlanmalarda, geride bıraktığımız hafta Ethereum (ETH) fiyatına etki edebilecek ciddi gelişmeler de yaşandı. Hafta, bu gelişmelerin ışığında yatay seyirde hafif dalgalı devam etti.

  24 Ağustos ile 30 Ağustos tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  24 Ağustos Salı Ethereum Borsa Özeti

  Ağustos ayının son işlem haftasını 3 bin 200 dolar seviyesinin üzerinde açmayı başaran Ethereum, Salı günü de bu bölgedeki yerini korudu. Salı gününü 3 bin 322 dolar seviyesinde açan ETH, gün içinde en yüksek 3 bin 357 dolar seviyesini gördü. ETH, gün içinde en düşük 3 bin 150 dolar seviyesini gördüğü Salı gününü %4,41 değer kaybıyla tamamladı.

  24 Ağustos Salı günü kripto para evrenindeki en önemli gelişmelerden biri dev yazılım şirketi MicroStrategy’den geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Form-8 raporu ile MicroStrategy şirketinin 1 Temmuz-23 Ağustos tarihleri arasında rezervlerine 3 bin 907 adet Bitcoin (BTC) daha eklediğini duyurdu.

  Kripto türev borsası FTX, California Üniversitesi ile Cal Memorial Stadyumu için isim anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre FTX borsası, 17,5 milyon dolar karşılığında 10 yıl boyunca bu stadyumun isim haklarını kullanacak. Stadyumun ismi “FTX Field” olarak değiştirilecek.

  CoinShares, “Haftalık Dijital Varlık Fon Akışı” raporlarında, kurumsalların 15-20 Ağustos tarihleri arsında 7,1 milyon dolarlık sermaye ile en çok Solana’yı (SOL) izleyen varlıklara yatırım yaptıklarını açıkladı. Listede ikinci sırayı ise 6,4 milyon dolar ile Cardano’yu (ADA) izleyen ürünler aldı.

  25 Ağustos Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Haftaya 3 bin dolar üzerinde çok güçlü bir başlangıç yapan, Salı günü gün içinde değer kayıpları yaşayan Ethereum, hafta ortasına da hafif yükseliş ile giriş yaptı. ETH, Çarşamba gününe 3 bin 172 dolar seviyesinde giriş yaptıktan sonra gün içinde en yüksek 3 bin 247 dolar seviyesini gördü. Gün içinde en düşük 3 bin 080 dolar seviyesini gören ETH, günü %1,73 oranda kazançla tamamladı.

  25 Ağustos Çarşamba günü, günün en önemli gelişmelerinden biri Facebook kanadında yaşandı. Facebook yöneticisi David Marcus, yayınladığı bir blog yazısında Facebook’un dijital cüzdanı Novi’nin ABD’nin neredeyse tüm eyaletlerinde kullanıma hazır olduğunu duyurduktan sonra, Facebook’un NFT pazarına da girme hazırlığında olduğunu açıkladı. Bloomberg’e konuşan Marcus, Facebook’un “NFT’ler ile bağlantılı ürün ve özellikleri geliştireceğini” açıkladı.

  Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, kripto para sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aran, İş Bankası’nın Türkiye’de kripto para alanında “öncü” olabileceğini ifade etti. Aran, Türkiye’de kripto para düzenlemelerinin yetersiz olduğunu ve risklerin fazla olduğunu, finans okuryazarlığının da zayıf olduğunu ifade etti. Aran, bu alanlarda çalışılması gerektiğini de belirtti.

  26 Ağustos Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin Ethereum, 26 Ağustos Perşembe günü güçlü bir şekilde açtıktan sonra günü negatif bölgede tamamladı. Güne 3 bin 228 dolar seviyesinde başlangıç yapan ETH, gün içinde en yüksek 3 bin 249 dolar seviyesini gördü. ETH gün içinde en düşük seviyesini ise 3 bin 057 dolar seviyesinde test etti ve ardından 26 Ağustos Perşembe gününü %4,17’lik değer kaybı ile tamamladı.

  Dünyaca ünlü Portekizli futbol yıldızı Cristiano Ronaldo’nun, İtalya’nın Juventus takımından, İngiltere’nin Manchester City takımına transfer olacağı söylentileri medyaya yansıdı. Bu söylentiler ile birlikte Manchester City’nin taraftar token’ı CITY fiyatında %20’den fazla değer artışı yaşandı. Öte yandan Juventus’un taraftar token’ı JUV ise değer kayıpları ile karşılaştı. Cristiano Ronaldo, bu söylentilerden kısa bir süre sonra Manchester City’nin ezeli rakibi ve kendisinin de eski takımı Machester United’a transfer oldu.

  ABD’de uzun süredir görüşülen ve sonunda Senatör Richard Shelby’nin itiraz etmesiyle birlikte değiştirilmeden Temsilciler Meclisi’ne gönderilen altyapı yasa tasarısı, burada oy çokluğuyla onaylandı. Senatör Shelby, bu itirazıyla kripto para piyasalarında adeta “düşman” ilan edildi. Bunun üzerine “Fight fort he Future” isimli bir dijital haklar topluluğu, Richard Shelby’yi hedef alan reklam panoları hazırladı. Bu panolar İngiltere’nin Birmingham şehrine yerleştirildi ve Shelby “kripto para piyasasını tuzağa düşürmek” ile suçlandı.

  27 Ağustos Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum, negatif bölgede tamamladığı Perşembe gününden sonra yeni güne 3 bin 093 dolar seviyesinde giriş yaptı. Gün içinde en yüksek 3 bin 279 dolar seviyesini gören ETH, en düşük ise 3 bin 063 dolar seviyesini gördü. Yaklaşık 200 dolarlık dalgalanma yaşayan ETH, günü %5,82 oranında güçlü bir değer kazancıyla kapattı.

  5 Şubat 2021’de tüm malvarlığını (yaklaşık 250 bin dolar) Dogecoin’e (DOGE) yatıran ve DOGE’un çok ciddi yükselişleri ile milyoner olmayı başaran 33 yaşındaki yatırımcı Glauber Contessoto, sıradaki tercihini açıkladı. DOGE milyoneri, artık kazandığı tüm paralarla Cardano (ADA) yatırımı yapmaya başladığını ancak DOGE yatırımlarına dokunmadığını dile getirdi.

  Singapur merkezli dev yatırım ve yönetim şirketi Myanmar Investco Limited (SMI), Bitcoin madenciliğine başlayacağını açıkladı. Şirket, Güneydoğu Asya bölgesine teslim edilmek üzere 800 adet madencilik cihazı sipariş edildiğini ve BTC madencilik endüstrisine girdiklerini açıkladı.

  28 Ağustos Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Perşembe gününü oldukça verimli şekilde geçiren Ethereum, hafta sonuna da güçlü bir başlangıç yaptı. Hafta sonunu 3 bin 273 dolar seviyesinde açan ETH, gün içinde en yüksek 3 bin 284 dolar seviyesini gördü. Gün içinde en düşük seviyesini 3 bin 212 dolar seviyesinde gören ETH, güçlü başladığı Cumartesi gününü %0,91 oranında değer kaybı ile tamamladı.

  28 Ağustos Cumartesi günü, Bitcoin balinaları harekete geçti. Kripto para ve Blockchain takip platformları, Cumartesi günü sabah saatlerinde, 2 saatlik zaman dilimde yüklü BTC transferleri tespit etti. Balinalar, 2 ayrı işlemde toplamda 26 dolar işlem ücreti ödeyerek değeri 3 milyar 154 milyon doları geçen BTC’leri anonim cüzdanlar arasında taşıdı.

  Ağustos ayının tamamlanmasına günler kala NFT pazarında rekor kırıldı. Sadece Ağustos 2021’de, toplamda 896 milyon dolarlık NFT satış işlemi gerçekleştirildi. Bir önceki rekor, Mayıs 2021’de 255 milyon dolar ile kırılmıştı.

  29 Ağustos Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonunun ilk gününü sınırlı değer kayıplarıyla tamamlayan ETH, buna rağmen 3 bin 200 dolardaki güçlü desteğini koruyarak yeni güne 3 bin 243 dolar seviyesinde giriş yaptı. Pazar günü, gün içinde en yüksek 3 bin 282 dolar seviyesini gören ETH, en düşük ise 3 bin 155 dolar seviyesini gördü. Ancak ETH, bir önceki güne benzer şekilde günü %0,67 oranında değer kaybıyla tamamladı.

  Türkiye’nin en çeşitli ürünlerini müşterileriyle buluşturan kripto para borsası Bitexen, bir NFT platformu için airdrop düzenleyeceğini duyurdu. “Babylons” isimli NFT platformu için 5 Eylül 23.59’da başlatılacak olan airdrop uygulamasında, kullanıcıların adreslerindeki EXEn miktarlarına bakılacak.

  30 Ağustos Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonunu sınırlı kayıplarla tamamlayan Ethereum, yeni haftaya da nispeten güçlü bir başlangıç yaptı. Yeni güne ve yeni haftaya 3 bin 222 dolar seviyesinde giriş yapan ETH, gün içinde en yüksek 3 bin 345 dolar seviyesini gördü. ETH gün içinde en düşük seviyesini ise 3 bin 145 dolar seviyesinde test ettikten sonra günü de %0,11 oranında, sınırlı değer kazancıyla tamamladı.

  Solana (SOL), Pazartesi günü 100 dolar barajını geçerek rekor kırdı ve tüm zamanların en yüksek fiyatını 103,06 dolar seviyesine çıkardı. Bu rekorun, SOL ekibi tarafından Twitter’dan yapılan gizemli “Ignition” açıklamasının, bu rekorda önemli pay sahibi olduğu tahmin ediliyor.

  Uluslararası Para Fonu (IMF), “Bitcoin gibi özel olarak piyasaya sürülen kripto varlıklar önemli riskleri de beraberinde getirirler. Bunları ulusal para birimine eşdeğer görmek tavsiye edilmeyen bir durumdur” açıklamasında bulundu. BTC, IMF’nin bu olumsuz açıklamasına rağmen kayda değer bir düşüş yaşamadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle