Tesla Bitcoin sattı mı? BTC’de kritik hafta

  Tesla CEO’su Elon Musk, bu yılın ilk çeyreğinde kripto para yatırımlarından ciddi kazançlar elde ettiğini duyurmuştu. İlk çeyrek verilerini müjdeli bir şekilde duyuran Tesla şirketinin, ikinci çeyrek verilerini açıklaması merakla bekleniyor…

  Önümüzdeki günlerde Bitcoin (BTC) yatırımı yapmasıyla bilinen Tesla şirketinin ikinci çeyrek verileri kamuoyuna açıklanacak. Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araç üreticisi şirketin BTC satışı yapıp yapmadığı bir süredir kripto para topluluğunda tartışılıyor. 

  Tesla, 2. çeyrek verilerini açıklayınca şirketin nisan, mayıs ve haziran aylarında rezervindeki Bitcoin’leri satıp satmadığı da net bir şekilde görülebilecek. Hatırlanacağı üzere ABD merkezli dev şirket, şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yaptığını duyurmuştu. Şirketin bu hamlesi kripto para basınında geniş yankı bulunca BTC fiyatının hızla yükselmesi kaçınılmaz oldu.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Daha Önce BTC Satışı Yaptı

  Tesla’nın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i satın aldığını duyurmasından sonra fiyatın yüzde 23 oranında değerlendiği dikkatlerden kaçmadı. Daha sonra Elon Musk yaptığı açıklamasında nisan tarihinde 272 milyon dolar değerinde BTC satışı yapmıştı. Çeşitli bahaneler öne sürülerek yapılan bu satış, kripto para topluluğunda tepkiyle karşılandı. 

  Bu satışın gelmesi, lider kripto para biriminin fiyatında da düşüş trendini başlattı. Şirket bu sene yılın ilk çeyreğinde 438 milyon dolar net kazanç açıkladı. Bu kazancın 4’te 1’i ise BTC satışından gelen kâr oldu. Bitcoin alımını 34 bin 700 dolar seviyelerinden yapan Tesla yaklaşık 4 bin 800 BTC sattı ve yüzde 50’nin üzerinde kâr elde etti.

  18-26 Temmuz Haftası Kritik 

  Hindistan Meclisi muson oturumunu bu tarihler arasında yapacak. Bitcoin yasaklarının gündeme geleceği bu oturumdan çıkacak kararların BTC fiyatı için pek iyi olmayacağı düşünülüyor. Ayrıca hafta içinde ABD düzenleyicileri Maliye Bakanı Janet Yellen başkanlığında bir araya gelerek kripto paraları konuşacak. 21 Temmuz tarihinde ise Twitter CEO’su Jack Dorsey, Elon Musk ile The Bitcoin Word etkinliğinde konuşacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle