ZCash (ZEC) Coin Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var?

  Kripto para piyasasında adından sık sık söz ettiren altcoin projeleri arasında ZCash (ZEC) coin de yer almaktadır. Uzmanlara göre gelecek vaat eden bu proje, yerli yatırımcıların da dikkatini çekmeye devam etmektedir. Yatırımcıların en çok merak ettiği ZEC coin nedir, nasıl alınır, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruların yanıtlarını rehberimizde bulabilirsiniz. 

  ZCash (ZEC) Coin Nedir?

  Sektördeki en iyi bilinen gizlilik kripto para birimlerinden biri olan Zcash (ZEC) projesi, işlem yaparken kullanıcılara isteğe bağlı anonimlik sunmak için kriptografideki gelişmeleri kullanılan bir protokoldür. Zcash; gizlilik ve anonimliğe odaklanmış merkeziyetsiz kripto para projesidir ve yerel kripto para birimi ZEC coindir. ZEC coin çalışma prensibinde ağdaki düğümlerin, işlemlere ait hassas bilgileri açığa çıkarmadan doğrulamasına olanak tanıyan zk-SNARK isimli sıfır bilgi ispatı teknolojisi kullanılmaktadır. 

  ZEC Projesi ve Whitepaper

  Zcash, işlemleri korumak için sıfır bilgi kanıtlarını (ZKP'ler) kullanan ve bir işlemin içeriğini halka açık bir blok zincirinde bile gizli yapan, gizlilik odaklı, blok zinciri tabanlı bir ödeme ağıdır. Zerocash protokolünden doğan Zcash, Bitcoin blok zincirinden çatallanmıştır. En popüler gizlilik odaklı projelerden biri olan ZCash projesi ve ZEC coin Whitepaper’ı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylı bilgileri https://z.cash/ bağlantı adresi üzerinden inceleyebilirsiniz.

  ZCash (ZEC) Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Zcash projesi kripto para destekçisi, bilgisayar güvenliği uzmanı ve girişimci Zooko Wilcox-O'Hearn tarafından 2016 yılında yılında piyasaya sürülmüştür. Zcash'ın gelişimini yöneten kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Electronic Coin Company'nin (ECC) kurucusu olan bu isim kripto para sektöründe ünlü uzmanlar arasında yer almaktadır. Wilcox-O'Hearn, kriptografi ve bilgi güvenliği sektöründe 25 yıldan fazla deneyime sahip bir isimdir. Elektronik para firması DigiCash, eşler arası veri depolama yazılımı Mojo Nation ve Tahoe Least-Authority File Store dosya sistemi de dahil olmak pek çok önemli projenin mimarıdır. Gizlilik odaklı bir sistem kullanan ZEC coin merkeziyetsiz olduğu için herhangi bir ülkeye ait değildir.

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  Zcash ağının güvenliği tıpkı Bitcoin gibi, SHA-2 algoritmasına bağlı olan İş İspatı (Proof-of-Work, PoW) SHA-256 hash fonksiyonu ile sağlanmaktadır. Aynı zamanda ZEC coin 2016 yılında Bitcoin’den çatallanma ile piyasaya sürüldüğü için kullanım alanları BTC ile hemen hemen aynıdır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan ZEC coin ile blockchain teknolojisi kullanılarak geriye dönük işlem takibi yapılabilir. 

  ZCash Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Zcash projesinden önce, kripto para birimleri çoğunlukla Bitcoin (BTC) gibi "takma ad" olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede kullanıcıların değiş tokuş ettiği miktar, fon gönderdikleri adresler ve fon aldıkları adresler hakkındaki veriler her zaman herkesin görmesi için blok zincirine kaydedilmektedir. Dolayısıyla veriler, şirketler, hükümetler veya kötü niyetli aktörler tarafından işlem yapan bireylerle ilişkilendirilebilir.

  Ancak 2016 yılında piyasaya sürülen Zcash, blok zincirinde depolanan işlem ve adres verilerini şifrelemek için tasarlanan "korumalı adresler" sunarak daha yüksek düzeyde gizlilik sunmasıyla öne çıkmaktadır. ZEC coini diğer kripto para projelerinden ayıran en büyük fark gizlilik odaklı bir altyapı benimsemesidir. ZCash protokolü kullanılarak yapılan tüm işlemler korumalı olduğu için son derece güvenilirdir.

  Güncel ZEC Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel 1 ZEC fiyatı %zcash+try% TL. Döviz cinsinden ise %zcash+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Zcash Coin 24 saatte %zcash+yuzde%.

  Kripto para piyasasında son döneme sert iniş ve çıkışlar takip edilmektedir. En popüler altcoin projeleri arasına girmeye çalışan ZEC coin fiyatı da bu hareketlerden etkilenmektedir. Bu yüzden deneyimli analistler ZEC coin yatırımı yapmadan önce mutlaka piyasadaki güncel trendlerin takip edilmesi konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Ayrıca ZEC coin al-sat emirlerinden önce teknik analizdeki destek-direnç seviyelerine dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Bu şekilde yatırım planı uygulayan yatırımcılar ZEC coinden maksimum kazanç elde edebilir. 

  ZEC Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  ZEC coin avantajları şunlardır:

  • ZEC işlemleri, tamamen anonim biçimde gerçekleşen işlemlerin herkese açık ve değiştirilemez blockchain ağı üzerinden gönderilmesini sağlamak adına, zk-SNARK isimli sıfır bilgi ispatı temelli interaktif veri teknolojisinden yararlanır.
  • Zcash'in gelecekte daha güçlü bir konuma ulaşması için önde gelen kurumlardan destek gördüğü bilinmektedir.
  • Ethereum (ETH), gizlilik özelliklerini teknolojisine entegre etmesiyle ZEC coin geleceğinde güvenmektedir. 
  • JP Morgan gibi büyük finans kurumları da Zcash'in teknolojisini çeşitli blok zinciri yazılımlarına dahil etmiştir. 
  • ZEC coin blok zincirlerini kullanırken iş gereksinimleri ve yönetmeliklerle uyumlu kalmalarına izin verebilir.
  • Madencilik yapılabildiği için giderek popülerlik kazanmaktadır. 
  • Tıpkı Bitcoin gibi en fazla 21 milyon adet coin arzı oluşturulabildiği için ZEC coin deflasyonist bir yatırım aracıdır. 

  ZEC coin dezavantajları şunlardır:

  • ZEC coin kripto para piyasasında gizlilik odaklı projeler olan Monero gibi güçlü rakiplere sahiptir. 
  • Yüksek volatilitesi nedeniyle ZEC coin yatırımı riskli bir tercihtir. 
  • Devletlerin kripto para sektörüne yönelik yapacağı regülasyon düzenlemelerinden olumsuz etkilenebilir.

  ZEC Coin Hangi Borsalarda Var?

  Altcoin piyasasında giderek popülerlik kazanan Zcash (ZEC) coin yerli yatırımcıların da dikkatini çekmektedir. ZEC coin pek çok ünlü kripto para borsasında listelenmektedir. ZEC coin yatırımı yapmak isteyen yerli kripto para yatırımcılarının şu popüler kripto para alım satım platformlarından birinde hesabının olması yeterlidir:

  • Binance
  • Huobi Global
  • Coinbase Exchange
  • Kraken
  • Gate.io
  • KuCoin
  • Bitfinex
  • Gemini
  • Binance US
  • Poloniex
  • FMFW.io
  • OKX
  • LBank
  • BitGlobal

  ZEC Coin Piyasa Bilgileri

  Kripto para yatırımcılarının en çok kullandığı veri analiz platformlarından Coinmarketcap üzerinden ZEC coin güncel piyasa bilgilerine ulaşılabilir. Altcoin piyasasını yakından takip eden yatırımcılar için ZEC coin piyasa değeri 1,534,576,755 dolardır. Bununla birlikte tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise 2,236,702,377 dolar seviyesindedir. Toplam arzı 14,400,719 adet olan ZEC coinin dolaşımdaki arzı 14,400,718.75 ZEC olarak görülmektedir. Bu veriler, kripto para piyasasını etkileyen önemli gelişmelere göre zaman içinde değişiklik gösterebilir.

  ZEC Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  1. Adım: ZEC coin satın almak için öncelikle listeleme yapan kripto para borsalarından birinin web sitesine girin. 
  2. Adım: KYC bilgileriniz ile borsada ücretsiz hesap açın. 
  3. Adım: Hesabınıza para transferi yapın. 
  4. Adım: Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak ZEC coini seçin ve alım emri girin. 
  5. Adım: Hesabınızdaki ZEC coinleri borsada veya soğuk cüzdanlarda tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  ZCash, 2016 yılında bir grup uzmanın Bitcoin'e benzer ancak bazı ek özelliklere sahip bir kripto para birimi oluşturmak amacıyla geliştirdikleri gizlilik odaklı kripto para birimidir. ZCash, bir işleme dahil olan tarafların birbirlerine veya ağa herhangi bir bilgi ifşa etmeden doğrulanmasını sağlamak için zk-SNARK güvenlik protokolünü kullanmaktadır. Ağın yerel kripto para birimi ZEC coindir. Uzmanlara göre ZCash Coin geleceği oldukça parlak gözükmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle