Nayib Bukele yüreklere su serpti: Sabır!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yeni haftaya yükselişlerle başladı. Ancak bu yükselişlere rağmen Bitcoin hala kritik fiyat bölgelerinde seyrediyor. Piyasada oluşan korku ve endişe havası henüz dağılmamışken, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’den kaygıları gideren bir açıklama geldi.

  Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta başında çok sert bir düşüş yaşayarak 23 bin dolar seviyesinin altına gerilemişti. Bu gerileme piyasayı da topyekun aşağı yönlü harekete geçirirken, 15 Haziran Çarşamba günü Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artış kararını açıklamasından önce 20 bin dolar seviyesine kadar inmişti. Hafta sonunda 20 bin dolar desteğini kaybedip 18 bin dolar bandına kadar inen Bitcoin, yeni haftaya moralleri düzeltecek bir yükselişle başladı. Ancak bu yükseliş korku ve endişelerin giderilmesi için yeterli olmadı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, piyasadaki kaygıları giderecek, moral veren bir açıklamada bulundu.

  El Salvador Başkanı’nın Açıklamaları

  Eylül 2021 döneminde Bitcoin yasasını resmi olarak yürürlüğe koyan ve o dönemden bu yana Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanan El Salvador, Bitcoin fiyatındaki düşüşler ile ciddi oranlarda zarar etmişti. Ancak Başkan Bukele, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bitcoin’de kayıp yaşayan yatırımcılara moral veren bir açıklamada bulundu. Öte yandan bir de tavsiye veren Bukele, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “Bazı insanların Bitcoin’in fiyatından kaygı duyduğunu görüyorum. Benim tavsiyem şudur: Grafiğe bakmayı bırakın ve hayatın tadını çıkarın. Bitcoin’e yatırım yaptıysanız yatırımınız güvendedir ve değeri, ayı piyasasından sonra çok fazla artacaktır. Önemli olan sabır.”

  Nayib Bukele ve Bitcoin Çalışmaları

  Bukele, ülkesinde Bitcoin’in resmi para birimi olmasını sağlayan bir numaralı isim ve Bukele, Bitcoin’e verdiği açık destek ile biliniyor. El Salvador’un Bitcoin alımlarını bizzat yapan Bukele, öte yandan ülkede bir Bitcoin şehrinin kurulması için de çalışmalara devam ediyor. Diğer yandan El Salvador Başkanı, Bitcoin’e dayalı tahvil ve Bitcoin madenciliği ile de El Salvador’un ekonomik olarak kalkınmasını istiyor. Bitcoin hamlesinden sonra El Salvador, son dönemlerde dünyanın en popüler ülkelerinden biri haline geldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle