Kriptopara

Litecoin madenciliği nasıl yapılır? Başlangıç rehberi

  Neredeyse Bitcoin kadar tarihi olan Litecoin, uzun yıllardır piyasada tutunmuş ve unutulmamış bir coin. Bu yazımızda Litecoin madenciliği nasıl yapılır ve çeşitleri nelerdir gibi konuları aydınlatacağız.

  LTC Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Litecoin madenciliği yapmak için madencilik için yeterli güce ve donanıma sahip olan bilgisayar ile Litecoin madenci havuzlarına kayıt sağlanıp, bu alanda merkeziyetsiz ağdan gelen bir dizi matematik problem çözüme ulaştırılmalıdır. 

  Kod çözümlerinin yapılması ile birlikte merkeziyetsiz ağda iki yatırımcı arasından yapılan bir işlemin tamamlanması için onay verilir ve madenciler bu işlemden belirli bir miktarda LTC ödülü alırlar.

  Litecoin Madencilik Çeşitleri Nelerdir?

  Litecoin madencilik çeşitleri ASIC ve CPU madenciliktir. ASIC ile hem bireysel olarak hem de madencilik havuzlarında diğer madenciler ile aynı anda LTC üretimi yapılabilir. CPU madencilik yine madencilik havuzlarında kod çözümü ile yapılır.

  Litecoin CPU Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Litecoin CPU Madenciliği yapmak için tek bir grafik işlemcili (CPU) veya LTC kazanma şansını yükseltmek için çoklu CPU’lu bilgisayarla, internet üzerinde yer alan MultiPool, ViaBTC, Litecoin.org gibi madencilik havuzlarından tercih edilene giriş yapılıp, kayıt gerçekleştirilir. Bu işlem öncesinden bir LTC cüzdanı da alınmalıdır.

  Ardından havuz içinde bir dizi matematik problem yüksek performanslı grafik işlemcili bilgisayar ile çözüme ulaştırılır. Bu kapsamda merkeziyetsiz ağda iki yatırımcı arasındaki işlem için onay verilerek, ağa sağlana katkı sonunda LTC ödülü alınır.

  Litecoin ASIC Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Litecoin ASIC madencilik için ASIC çip sahibi cihaz ile internet yoluyla, Nicehash, Coinotron, Via BTC gibi madencilik havuzlarından tercih edilene erişim sağlanıp, üyelik işlemi gerçekleştirilir. Ardından diğer madenciler ile aynı anda ağdan gelen bir dizi matematik problem çözülür. Kod çözümleri ile ağda iki kullanıcı arası yatırım işleminin gerçekleşmesine imkan sağlayan bloklar onaylanıp, sonucunda LTC ödülü alınır.

  Litecoin Madenciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  Litecoin madenciliği yapılırken, havuzda gerçekleştirilen matematik problem çözümlerinde en iyi hızın yakalanabilmesine dikkat edilmelidir. Havuzda hız açısından önde olan ve bloklara en erken onayı veren madenciler toplamda daha yüksek miktarda LTC ödülü alırlar.

  Litecoin Madenciliği Kazançlı mı?

  Litecoin madenciliği ile kazanılan LTC’nin miktarı madencinin günde kaç saati üretime ayırdığına ve kod çözme işlemindeki hızına bağlı olarak şekillenir. Gün boyu madencilik yapan ve çözümlerde başarılı olan madenciler günde 100 LTC üretebilirken, grafik işlemci performansı diğerlerinden düşük olan ve daha az süre üretim yapanlar günde 10 LTC üretebilirler. Bu tamamen sisteminizin performansına bağlı olan bir değişkendir. Çeşitli hesaplama araçları ile tahmini kazım miktarını hesaplayabilirsiniz. Litecoin mining calculator gibi aramalar sonucunda erişebilirsiniz.

  Sonuç

  Kripto para piyasalarının en otoriter Altcoin’lerinden biri olan Litecoin madenciliğini bu yazımızda ele aldık. Farklı algoritması ile Bitcoin’den hızlı ve ucuz işlemler sunan LTC aynı zamanda madenciliği ile de ilgi çekmeye devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle