Kripto Para

Fed 75 baz puanlık faiz artışına gider mi?

  ABD Merkez Bankası (Fed), 15 Haziran Çarşamba akşamında küresel finans piyasaları adına çok önemli bir faiz kararına imza atacak. Eğer Fed 75 baz puanlık faiz artışı uygularsa, bu durum 1994 yılından bu yana ilk kez gerçekleşmiş olacak. Piyasa beklentileri Fed’in faizi 75 baz puan artıracağı yönünde…

  Kripto para piyasalarında Kasım 2021’den bu yana bir düşüş eğilimi hakim. Ancak düşüşlerin Ocak 2022 itibariyle hızlandığı ve bu hızlanmada ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2022 adına planladığı para politikasının etkilerinin olduğu biliniyor. Öte yandan Fed’in 2022 yılında faiz artışlarına başlaması da kripto para piyasalarına negatif yönlü yansımıştı ve şimdilerde Bitcoin, Fed’in yeni faiz kararı öncesinde 23 bin dolar bandının da altını test etti. Bu durum, Fed’in 15 Haziran Çarşamba akşamı açıklayacağı faiz kararı adına merakları artırdı.

  Fed Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak, Uzmanlar Ne Düşünüyor?

  Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in Mayıs ayı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artış kararını masaya yatırdığını açıklamıştı. Ancak piyasalarda birçok uzman Fed’in tek seferde 75 baz puanlık bir faiz artışı uygulayabileceğini ifade ediyor. Hatta birçok uzman isim bu olası artışa kesin gözüyle bakıyor. FOMC toplantısı sonrasında Fed’in faiz kararı, Fed Başkanı tarafından TSİ 21.00’da açıklanacak. Fed Başkanı Powell da TSİ 21.30 itibariyle basın toplantısında soruları yanıtlayacak. Fed’in kararının küresel finans piyasalarını etkilemesi bekleniyor.

  Fed Ne Kadar Faiz Artışına Gidecek?

  Fed’in tek seferde 75 baz puanlık bir artış uygulaması halinde, bu durum 28 yıl aradan sonra ilk kez gerçekleşmiş olacak. Fed Başkanı 50 baz puanlık artışın masada olduğunu söyledi ancak daha sonra yeniden yükselen enflasyon rakamlarından dolayı bu kararının 75 baz puanlık artışa dönüşeceği ihtimali güç kazandı. Bu nedenle de Fed'in faiz artışı konusunda, 50 baz puanlık mı yoksa 75 baz puanlık mı artışa gideceği noktasında bir belirsizlik oluşmuş durumda.

  Goldman Sachs’ın Faiz Beklentisi

  Bilindiği üzere ABD’nin ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, daha önce sunduğu raporunda belirttiği 50 baz puanlık artış tahminini 75 baz puana çıkarmış ve bundan daha fazla bir faiz artışının da “düşük ihtimal” olduğunu belirtmişti. Öte yandan Goldman Sachs Fed’in; Haziran ve Temmuz'da 75 baz puanlık, Eylül’de 50 baz puanlık, Kasım ve Aralık aylarında ise 25’er baz puanlık faiz artışı uygulayacağı tahmininde bulunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle