Kripto Para

Kripto paralar ile vergi kaçıranların peşine düşülecek

  Biden yönetimi, vergi kaçakçılığına karşı daha geniş bir baskıya yardımcı olmak için uluslararası işbirliğini destekliyor. Bu kapsamda ABD’de aktif olan kripto para yatırımcıları hakkında veri toplanmasını talep edecek…

  ABD Hazine Bakanlığı, geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan "Greenbook" isimli 2022 yılı gelir teklifinde, kripto paralar için de ayrı bir değerlendirme yaptı. Kripto para borsaları ve cüzdan sağlayıcıları gibi brokerlerın, kendileriyle dolaylık olarak hesaplı olan yabancı kişiler arasında bilgi sağlamaları için öneride bulundu. 

  Capitol Hill'de vergi danışmanı olarak çalışan Jorge Castro, “Şu anda yabancı mal sahipleri için bir kör nokta olduğunu açıkça hissediyorlar.” açıklamasında bulundu. ABD Hazine Bakanlığı ise bu teklifin belirli pasif kuruluşlara ve bunların önemli yabancı sahiplerine hitap ettiğini açıkladı. 

  Biden Yönetimi Veri Toplayacak

  ABD daha sonra topladığı bu bilgileri yabancı hükümetlere sağlayabilme planları yapıyor. Bunun karşılığında yabancı kripto para borsaları ve cüzdan sağlayıcıları kullanarak kripto para varlıklarını gizleyen ABD’li vatandaşların peşine düşülecek. ABD vergi yükümlülüklerinden kaçmak için yabancı borsalardaki varlıklarını gizleyen vatandaşlar tespit edilmiş olacak.

  Kongre yasası ile onaylanması gereken bu hamle Başkan Joe Biden yönetiminin trilyonlarca dolarlık önerilen uzun vadeli harcama programlarının ödenmesine yardımcı olacak. Biden yönetimi vergi uygulamasını güçlendirme kampanyası kapsamında bu gelişmeyi yakından takip ediyor. 

  Şant Manukyan’ın Yorumu

  Bu hamle ABD Hazine Bakanlığı’nın aynı zamanda şirketler için küresel bir asgari vergi belirlemek için diğer ülkelerdeki finansal kuruluşlar ile ilişkisini de güçlendirecek. Kripto para topluluğunun da yakından takip ettiği ünlü ekonomist Şant Manukyan, ABD Başkanı Joe Biden ve yönetiminin bu hamlesini paylaştı. Manukyan dikkat çeken paylaşımında “Kriptoya vergi gelsin ben de yurtdışında X veya Y borsasında tutarım diyenler için…” notunu düştü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle