Kripto Para

Kritik ABD verileri kripto paraları nasıl etkileyecek?

  ABD’de vergi beyanı ve ödemeleri için son gün geldi çattı. Kripto para fiyatlarında büyük çalkantılara sebep olabilen vergi tartışmaları yatırımcılar tarafından da yakından takip ediliyor. ABD’den gelecek son veriler kripto paraları olumsuz etkiler mi?

  ABD vergi mevzuatına göre kripto paralardaki hızlı yükseliş ve NFT çılgınlığı, vergilendirme sürecinde yeniden düzenlemeleri gündeme getirdi. ABD vergi kurumu IRS tarafından kripto paralar mercek altına alındı. Bu kapsamda kripto para alım satım işlemlerinde vergi beyanında bulunmak zorunlu hale geldi. Örnek olarak 1000 dolarlık BTC satın alan biri bunu 1500 dolara satmışsa 500 dolarlık kazancını vergi beyanı yapması gerekiyor. 

  IRS tarafından açıklanan kurallara göre kripto para vergisini bildirmeyen kişilere faiz ve para cezası uygulanıyor. Ayrıca bu kurallara uymayan kripto para yatırımcıları, vergi sahtekarlığı ve vergi kaçakçılığı gibi suçlardan da yargılanabiliyor. Kripto paralarda hangi faaliyetlerin vergiye tabi olduğu konusu ABD’deki yatırımcılarda kafa karışıklığı yaratmaya devam ediyor. 

  Kripto Para Vergilendirmesi Kafa Karıştırdı

  Yıl içinde kripto para alım satımlarından elde edilen kazancın yüzde 37’ye varan oranlarda vergilendirilmesi önem taşıyor. Bir yıldan daha uzun zaman dilimlerinde ise daha düşük oranlarda vergi ödemesi yapılıyor. Kripto paralar dışında özellikle NFT’lerin nasıl vergilendirileceği konusunda bilgi eksikliğini olması yatırımcılarda endişe yaratıyor. ABD kripto para basınında yer alan son verilere göre vergi beyanı için son tarih yaklaşmış olmasına rağmen kripto para yatırımcılarının yaklaşık yüzde 96’sı vergi beyannamesinde bulunmadı. 

  Kripto Para Piyasası Nasıl Etkilenir?

  ABD’de kripto para yatırımcılarının merakla takip ettiği konuların başında vergilendirmenin fiyatlara muhtemel etkisi yer alıyor. Dünyaca ünlü kripto para yatırım şirketi Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, nitelikli yatırımcılara yönelik yayınladığı mektubunda vergi dönemine dikkat çekmişti. 

  Morehead, yatırımcıların vergi ödemelerini karşılayabilmek için daha fazla satış yaptıklarını ve bu da piyasa üzerinde satış baskısını arttırdığını kaydetmişti. Uzmanın teorisine göre kripto para vergilendirme döneminin geride kalmasının ardından vergi gününden kaynaklanan satış baskısı yerini risk iştahına bırakacak. Sadece geçen sene 1.4 trilyon dolarlık kripto para kazancının olması, bu dönemin piyasa üzerindeki önemini gözler önüne seriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle