Kripto Para

Vergi kaçıranların kripto paralarına bakanlık el koyacak!

  Kripto para piyasasının en etkili ayaklarından biri olan Güney Kore’de, vergi kaçakçılarının ellerinde tuttuğu kripto paralara el konulması ve el konulan kripto paraların satılması yönünde bir yasa teklifi yapıldı. Öneri, Güney Kore’nin vergi makamlarından geldi.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok hızlı bir büyüme elde etti ve bu büyüme dünyanın her yerinden sektöre dahil olan kullanıcıların artması ile gün geçtikçe daha da arttı. Kripto paralara duyulan ilgi arttıkça, birçok hükümet bu alanda yasa dışı eylemlerin yoğun olarak yapıldığını dile getirerek, sektöre müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı. Benzer bir yasa önerisi de bu kez Güney Kore’den geldi. Ancak Güney Kore’de gündeme gelen önerinin hedefinde vergi kaçıranlar bulunuyor.

  Güney Kore’deki vergi makamları, bir yasa teklifinde bulundu. Bu teklifte, vergi kaçıranların kripto paralarına el konulması ve el konulan kripto paraların satılabilmesinin yolunun açılması isteniyor. Söz konusu yasa teklifi kabul edilirse, vergi kaçıran kişilerin kripto para borsalarında tuttuğu kripto varlıklar vergi makamlarına transfer edilecek. Söz konusu transferler, borsalara gönderilen resmi talepler sonrasında yapılacak.

  Teklif, Önceki Yasanın Değişmesini Talep Ediyor

  Güney Kore’de, vergi makamlarının dijital cüzdanlarda tutulan kripto varlıklara erişimini ve el koymasını yasaklayan bir yasa bulunuyor. Gelen yeni teklifin kabul görmesi durumunda, söz konusu bu yasa da delinmiş olacak. 26 Temmuz tarihinde Güney Kore’nin vergi makamları tarafından yapılan açıklamada, bu mevcut yasanın değiştirilmesi adına bir teklif yapıldığı duyuruldu. Ayrıca açıklamada, mülklere el koyma prosedürlerinin de değiştirilmesi yönünde bir öneri yapıldığı ifade edildi.

  Hükümet kanadından yapılan bu yasa teklifi, ülkedeki ilgili mevcut yasaların değiştirilmesini talep ediyor. Teklif kabul edilirse, vergi kaçıranlar kripto varlıklarını resmi talep sonrası derhal hükümete devretmek durumunda kalacak. Yasalara uyulmaması durumunda ise yetkililer, borsada el koyma ve arama yoluna başvurabilecek.

  Bakanlık Yetkilisinin Açıklamaları

  Güney Kore’de gündeme getirilen bu teklif sonrası bakanlıktan bir yetkili, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri dile getirdi:

  Vergi kaçıranlar dijital paralar şeklinde tuttuğu varlıklara artık el konulmasından ve zoralımdan kurtulamayacak

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle