Kripto Para

Uruguay’da kripto yasa tasarısı hazırlandı!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador’un özellikle kripto para piyasalarında “dev adım” olarak karşılanan Bitcoin (BTC) hamlesinin yankıları devam ediyor. El Salvador’dan sonra benzer çalışmalara yönelen ülkelerden Uruguay, bu yöndeki olası bir hamle için somut adımlar atmaya başladı.

  El Salvador, hem nüfusuyla hem de ekonomisiyle oldukça küçük bir ülke konumundaydı. Orta Amerika’da yer alan ve bölgenin en küçüğü olan ülke, daha sonra büyük bir adım attı. Ülkenin yasal para birimi ABD doları ancak El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran başında Bitcoin’in (BTC) de ülkenin yasal para birimi olabileceğini açıkladı. Ardından yasa tasarısını Kongre’ye sunan Bukele’nin sunduğu tasarı kabul edildi. Böylece El Salvador, 8 Haziran’da resmen ülkenin yasal para birimini Bitcoin ilan etti.

  El Salvador’un Cesur Adımı, Birçok Ülkeye Önayak Oldu

  El Salvador’da kabul edilen bu yasa, Eylül başlarında yürürlüğe girecek. Yasa yürürlüğe girdikten sonra El Salvador’da tüm satıcılar ABD doları kabul ettiği gibi Bitcoin de kabul etmek zorunda olacak. Böylece BTC, ilk kez bir ülkede fiat para gibi kullanılacak. Bu da haliyle kripto para piyasalarında devrim niteliğinde, olumlu ve çok büyük bir adım olarak karşılanıyor. El Salvador’un atmış olduğu bu adım sadece kripto para sektöründe değil, dünyanın çeşitli ülkelerinde de olumlu şekilde karşılandı.

  Özellikle Latin Amerika ülkeleri ve gelişmekte olan bazı ülkeler, El Salvador’un hamlesinden sonra bu adımın “atılabilir” bir adım olduğunu görmeye başladı. Bu konuda hızlı tepki veren ülkelerden biri olan Uruguay, benzer çalışmalara ağırlık vereceğini sinyallerini vermeye başlamıştı. Şimdi ise bir Uruguay Senatörü Juan Satori, kripto paraların da içinde yer aldığı bir yasa tasarısı hazırladı.

  Uruguay’daki Yasa Tasarısı Neleri İçeriyor?

  Satori’nin hazırladığı yasa tasarısı, kripto paraların ticari işlemlerde kullanmasının meşru hale gelmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda bu madde ile birlikte ülkede kripto para madencilik faaliyetleri de meşrulaşmış oluyor. Daha fazla kripto para madencisinin Uruguay’a gelmesi için hazırlanmış olan bu yasa tasarısı, kripto para topluluklarını heyecanlandırdı.

  Uruguay’daki tasarı, El Salvador’da yasalaşan tasarı ile aynı değil, benzer. Ancak yasa tasarısı, El Salvador’un Bitcoin konusunda attığı cesur adımdan sonra hazırlandı. Uruguay’daki tasarı kabul edilirse ülkedeki dükkanlar kripto paralarla ödemeleri kabul edebilecek ancak herhangi bir kripto para, ülkenin resmi para birimi olmayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle