Kripto Para

Paraguay, El Salvador’un izinden mi gidiyor?

  El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi ilan etmesinden sonra özellikle Latin Amerika ülkelerinde bu adım olumlu şekilde karşılanmıştı. Çeşitli ülkelerden siyasi isimlerin konuya ilişkin yaklaşımlarından sonra, Paraguay’da Bitcoin ile ilgili bir yasa tasarısının meclise sunulduğu iddia edildi.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, Bitcoin’i (BTC) ülkenin resmi para birimlerinden biri ilan etti. El Salvador’da atılan bu adım kripto para piyasalarında devrim niteliğinde karşılandı. Daha önce MicroStrategy şirketi, kurumsal şirket olarak ilk BTC yatırımını yapınca, diğer şirketler de benzer adımlar ile kripto para piyasasına girmişti. El Salvador’un attığı BTC adımından sonra şirketlerde olduğu gibi, ülkelerde de bu adımın benzerlerinin atılacağı düşüncesi ortaya çıktı.

  Bir Milletvekilinin Yasa Tasarısı Sunacağı İddia Ediliyor

  El Salvador’dan sonra başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde kripto paralar benzer şekilde siyasilerin gündemine gelmeye başlamıştı. Bu adıma ilk olumlu tepki veren ülkelerden biri de Paraguay olmuştu. El Salvador’dan sonra sıradaki ülkenin Paraguay olacağı iddiaları sıkça gündeme geldikten sonra 24 Haziran tarihinde yeni iddialar ortaya atıldı. İddialara göre Paraguay’da bir milletvekili Bitcoin’in resmi para birimi olması için yasa tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

  İddialar Arasında BTC Madencilik Söylentileri de Var

  Yerel kaynaklarda ya da uluslararası kaynaklarda haber net şekilde doğrulanmadı. Ancak iddialar hızla kripto para toplulukları arasında yayıldı. Yayılan iddialarda Paraguay’da söz konusu yasa tasarısı Temmuz ayında meclise sunulacak. Öte yandan Paraguay’da Bitcoin madenciliğine ilişkin çalışmaların başlayacağına yönelik iddialar da gündeme geliyor. Bu iddialar arasında Ağustos ayından itibaren “temiz enerji ile Bitcoin madenciliği” yapılacağı söylentileri de yer alıyor.

  Paraguay’da Atılan Kripto Para Adımı

  Paraguay, El Salvador’dan sonra Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ikinci ülke olabilir. Ancak haber henüz iddia boyutunda gündeme geliyor. Ancak yine de öte yandan Paraguay’da Bitcoin adına bir alanda resmi bir adım da atıldı. Paraguay’da hizmet vermekte olan Universidad Americana, Ağustos ayından itibaren Bitcoin, Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Dash (DASH) ödemelerini kabul etmeye başlayacağını duyurdu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle