Kripto Para

Dijital para kervanına İngiltere de katılıyor

  Çin, Avrupa Birliği (AB), Fransa ve ABD’nin ardından bu kez de İngiltere merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına başlıyor. İngiltere’de dijital para çalışmaları için bir araştırma görev gücü kuruldu.

  Tüm dünyada kripto paralara ve beraberinde dijital paralara duyulan ilgi her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Kripto paralara kurumsal ve bireysel yatırımcıların adeta akın etmesi, ülkelerin bu alandaki cevheri görmesini sağladı. Kimi ülkeler bu durumu daha erken fark edip adım attı, kimi ülkeler için hala konu düşünce aşamasında. Ancak son dönemlerde ülkelerin CBDC alanına attığı adımların hızlanmaya başladığı görülüyor.

  Bu kapsamda dünyada ilk adımı atan ülke Çin oldu. 2014 yılından bu yana bu alanda çalışmalarını sürdüren Çin, CBDC çalışmalarında 2020 yılında artık “test kullanım” aşamasına kadar geldi. Geçtiğimiz yıldan bu yana Çin’de birçok şehir ve bölgede dijital paralar deneme amaçlı olarak insanlar tarafından kullanılıyor.

  Çin’in öncüsü olduğu CBDC alanında daha sonra Avrupa Birliği (AB), Fransa ve ABD gibi ülkeler de adım atmaya başladı. Türkiye’nin de çalışmalara başlayarak dahil olduğu dijital para çalışmalarına son katılan ülke ise İngiltere oldu. İngiltere’de dijital para çalışmaları için bir araştırma görev gücü kuruldu.

  Amaç CBDC’ler İle Nakdin Birlikte Kullanılabilmesi

  İngiltere Merkez Bankası’nın 19 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, CBDC çıkarılması durumunda vatandaşların bankalarındaki paranın yok olmayacağı belirtildi. Açıklamada, bankalardaki mevduatların ya da nakit paraların yerini CBDC’lerin alma amacının olmadığı, hedefin CBDC’lerin bunlarla birlikte kullanılması olduğu ifade edildi.

  İngiltere CBDC alanında sadece geçtiğimiz yıl Mart döneminde bir yazılı açıklama yaparak tavrını belli etmişti. Söz konusu duyuruda “Birleşik Krallık Dijital Parası” ile ilgili açıklamalara yer verilmişti. Ancak bu adım, sadece yazılı açıklama ile sınırlı kalmıştı.

  Görev Gücünün Arkasında Merkez Bankası ve Hazine Bakanlığı Olacak

  Şimdi ise İngiltere daha somut bir adım atıyor. İngiltere’nin CBDC çalışmaları için kurduğu görev gücünün arkasında İngiltere Merkez Bankası ve İngiltere Hazine Bakanlığı da bulunacak. görev gücü, dünyadaki dijital para gelişmelerini takip edecek. Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Blockchain teknolojisinin, ekonomi piyasaları altyapısında oynadığı geliştirici rolün de araştırıldığı ifade edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle