Musk’ın BTC’yi daha çok araştırması gerek – Kraken CEO’su

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz ay Bitcoin (BTC) madenciliğinin çevreye verdiği zararla ilgili açıklamalar yapmıştı. Kraken CEO’su Jesse Powell, Bloomberg’e yaptığı açıklamasında, BTC madenciliğinin zannedilenden “çok daha yeşil” olduğunu dile getirdi. Powell, Musk’ın bu konuyu daha fazla araştırması gerektiğini ifade etti.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 12 Mayıs tarihinde Twitter üzerinden piyasayı sarsan bir açıklamada bulundu. Musk, söz konusu paylaşımında Bitcoin (BTC) madenciliğinin fosil yakıt kullanılarak yapıldığı için çevreye zarar verdiğini söyledi. Ardından Musk, bu nedenle Tesla’nın BTC ödemelerini askıya aldığını duyurdu. Musk’ın bu açıklamaları sonrası Bitcoin aşağı yönlü hareketlendi. Sonrasında Çin’den gelen olumsuz haberler ile Bitcoin çöküşe geçti, buna tüm kripto para piyasası da aşağı yönlü tepki verdi.

  Bu açıklamalar sonrasında Elon Musk, bu kez de 13 Haziran tarihinde konuya ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Musk, bu açıklamasında ise BTC için harcanan enerjinin %50’sinin temiz enerji kaynaklarından sağlanması durumunda, Tesla’nın tekrar BTC ödemelerini kabul edeceğini dile getirdi. Bitcoin bu açıklamaya ise beklendiği gibi yukarı yönlü tepki verdi. Elon Musk’ın bu açıklamaları sonrası, konuya ilişkin bir yanıt, kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell’dan geldi.

  Jesse Powell’ın Açıklamaları

  17 Haziran tarihinde Bloomberg’e konuşan Jesse Powell, Bitcoin madenciliğinin zannedilenden “çok daha yeşil” olduğunu ifade etti. Powell, normal şartlarda israf edilen enerji ile BTC madenciliği yapılabildiğini ve BTC madencilerinin yenilenebilir enerji sektörüne katkıda bulunduklarını dile getirdi. Jesse Powell, daha sonrasında ise Elon Musk’a yönelik açıklamasını dile getirdi. Konuya ilişkin olarak Powell şu ifadelere yer verdi:

  Elon Musk bu konuyu ne zamandır araştırıyor bilmiyorum. Ancak bana göre biraz daha araştırma yapması gerekiyor.”

  Powell BTC Yatırımcı Profiline Değindi

  Powell’ın açıklaması sonrasında Elon Musk Twitter üzerinden Powell’a “Hangi veriye dayanarak?” diye sordu. Ancak Jesse Powell’dan Elon Musk’ın sorusuna bir yanıt gelmedi. Powell, öte yandan Bitcoin yatırımcılarının profiline ilişkin bir açıklamada bulundu. Powell, BTC yatırımcılarının büyük bir bölümünün, piyasaya yeni girmiş kişilerden oluştuğunu ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle