Kripto Para

IŞİD finansmanı kripto para ile yapılıyor – ABD Hazine Bakanlığı

  Kripto paraların 2021 yılında popüler hale gelmesi ile birlikte, kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanıldığı iddiaları da yoğun şekilde gündeme gelmeye başladı. ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’in para transferleri yapmak için kripto paraları ve Türkiye’deki aracıları kullandığını açıkladı.

  2021 yılında kripto para sektörü inanılmaz bir büyüme elde etti. Kripto para piyasasındaki büyüme ile birlikte, kripto paraların kullanım alanlarına ilişkin çeşitli tartışmalar da daha sık gündeme gelmeye başladı. Bu bağlamda, en fazla gündeme getirilen iddialardan biri de kripto paraların yasadışı faaliyetlerde ve terörü finanse etmede kullanıldığı iddiaları oldu. Söz konusu iddiaları geçtiğimiz aylarda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen birkaç kez dile getirmişti. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, bir kez daha bu iddiaları işaret etti.

  Para Transferlerinde Farklı Yöntemler Kullanılıyor

  ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, IŞİD’in bölge genelinde “on milyonlarca dolarlık” nakit rezervinin olduğu belirtildi. Açıklamaya göre IŞİD destekçileri Suriye ve Irak’ta para transferi yapabilmek kripto paraları ve Türkiye’de aracıları kullanıyor. ABD Hazine Bakanlığı’nın 19 Mayıs tarihli söz konusu raporu, ABD Savunma Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda sunuldu.

  Raporda, IŞİD’in finans kaynaklarına yönelik 2021’in ilk çeyreği boyunca elde edilen bulgula paylaşıldı. “IŞİD finansmanı ile mücadele” İtalya ve Suudi Arabistan’ın da yer aldığı “IŞİD Karşıtı Finans Grubu” ile birlikte yürütülüyor.

  Bakanlık tarafından sunulan raporda, IŞİD’in Suriye’nin doğusunda petrol kaçakçılığı ve gasp yaparak, insan kaçırıp fidye taleplerinde bulunarak gelir elde etmeye devam ettikleri açıklandı. IŞİD’in bölge genelinde on milyonlarca dolarlık nakit rezervi olduğu düşünülüyor ancak bu nakdin ne kadarlık bölümünün farklı bölgelere dağıtıldığı bilinmiyor. Ancak raporda, Suriye ve Irak’ta para transferleri için birkaç farklı yöntemin kullanıldığı belirtildi.

  Rapora Göre IŞİD Kripto Paralar ile Finans Desteği Sağlıyor

  ABD Hazine Bakanlığı’nın Savunma Bakanlığı’na sunduğu IŞİD’in finansal kaynakları ile ilgili çeyrek raporlarında, 2020 ilk çeyreğinde IŞİD destekçilerinin kripto paralara “giderek daha fazla” bağlandıkları bildirilmişti. Güncel raporda da IŞİD destekçilerinin “kripto paralara ve online fon toplama platformlarına” bağlı şekilde hareket ettikleri belirtildi.

  Ayrıca raporda IŞİD destekçilerinin, bu yöntemlerin yanı sıra “geleneksel yöntemler” ile finans kaynağı sağlamaya devam ettikleri de belirtildi. Raporda, Irak’taki IŞİD militanlarının Türkiye’deki aracılar üzerinden Suriye’nin kuzeydoğusundaki militanlara para aktardıkları bildirildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle