Kripto Para

Kripto para fiyatları neden yükseldi? İşte nedeni

  Yaklaşık 1 haftalık düşüşün ardından hızlı bir yükseliş trendi başlatan kripto para piyasası, yatırımcısını sevindiriyor. Kripto para fiyatlarının yükselmesi, piyasanın toplam değerinde de yüzde 5 oranında büyüme yarattı…

  Kripto para piyasasında yatırımcıların ve traderların yüzü gülüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 3 Mart gününe de pozitif yönde başladı ve yüzde 5’in üzerinde değer kazandı. Hemen arkasından gelen Ethereum fiyatında da yüzde 3.21’lik yükseliş görüldü. Kripto para piyasasındaki BTC ve diğer altcoinlerin fiyatında görülen bu yükselişin arkasındaki sebepler merak edildi.

  Kripto para fiyatlarındaki yükselişin arkasında dünyadan gelen ekonomi haberleri ve SEC başkan adayının açıklamaları gösterildi. ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanlığına getirilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılan Gary Gensler olumlu açıklamalar yaptı. Bu açıklamaların kripto para topluluğunda da heyecanla karşılandığı görüldü. 

  SEC Başkan Adayının Açıklamaları Tetikledi 

  Kripto para piyasasındaki değer artışının arkasında Gary Gensler’in kripto paralar ve Bitcoin hakkındaki olumlu açıklamaları gösterildi. ABD Başkanı Joe Biden’ın en büyük SEC adayı olan Gensler, kripto para regülasyonu hakkında konuştu.

  Gensler’in açıklamaları kripto para topluluğu tarafından da heyecanla takip edilirken, SEC başkanı adayı şunları söyledi: “Bitcoin ve diğer kripto paralar, finansal katılım bakımından yeni bir bakış açısı doğurdu. Fakat bunun beraberinde, yatırımcı güvenliğiyle ilgili hala incelenmesi gereken bazı sorunlar geldi.”

  Kripto Para Piyasasını Destekleyen Haberler

  FED yöneticilerinde Lael Brainard da finans sektörüne ilişkin yaptığı açıklamalarında ekonomik teşvik paketi konusunda sabırlı olunması mesajını verdi. ABD Merkez Bankası’nın piyasaları yakından takip ettiğini söyleyen yöneticinin bu açıklamaları da kripto para piyasasına olumlu yansıdı. 

  ABD’nin önde gelen bankaları, kripto para sektörüne yönelik attığı adımlar ile dikkat çekti. Goldman Sachs, BTC için kurmuş olduğu ticaret masasını yeniden açmaya hazırlandığını duyurdu. Bir diğer önde gelen finans kuruluşu JPMorgan ise “Yatırımcılar, sepetlerinde birden fazla varlığa yer veriyorlarsa sepetin %1’ini Bitcoin’e ayırabilirler.” açıklamasında bulundu. Bu gibi gelişmelerin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarına olumlu yansıdığı görüldü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle