Kripto Para

Uzun vadeli BTC yatırımcıları vazgeçmiyor!

  Kripto para veri analiz şirketi Glassnode araştırmasına göre, uzun vadeli yatırımcılar Bitcoin (BTC) toplamaya devam ediyor. Verilere göre Bitcoin’in gelen olumsuz haberler nedeni ile düşüşe geçmesi de uzun vadeli yatırımcıları Bitcoin toplamaktan alıkoymadı.

  Kripto para piyasalarında gelen haberlere bağlı olarak varlık fiyatlarında ani değişiklikler yaşanabiliyor. Bunun en net örneği Mayıs ayında görüldü. Aslında 2021 geneline bakıldığında da başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto paranın volatil hareket ettiği görülebiliyor. Bu volatilite genellikle piyasaya yeni giren yatırımcıların hızla tasfiye olmasına neden olurken, uzun vadeli yatırımcıların ise volatiliteye rağmen alım yapmaya devam ettiği ortaya çıktı.

  CoinDesk haberine göre kripto para veri analiz şirketi Glassnode, uzun vadeli yatırımcıları kapsayan bir araştırma yaptı. Glassnode verilerine göre elinde 6 ay ve daha uzun süre BTC tutanların net alım-satım faaliyetlerine göre pozisyon değişikliği, Ekim 2020’den bu yana ilk kez pozitife döndü. Glassonde tarafından “Bitcoin hodler net pozisyon değişikliği” başlığıyla yapılan çalışmada, uzun vadeli yatırımcıların elindeki BTC arzı son 1 ayda 11 milyondan, 11,6 milyona yükseldi.

  Delphi Digital, Glassnode Verilerini Destekledi

  Glassnode’un paylaştığı verilere paralel şekilde bir açıklama da Delphi Digital şirketinden geldi. Kripto para araştırma ve danışmanlık hizmeti veren şirketin bir grafik eşliğinde yaptığı açıklamada yer verilen ifadeler şöyle:

  “Burada gördüğümüz hodler’ların alıcılar olduğudur. Bitcoin tutanların net pozisyonları, uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin hakkındaki düşünceleri için güçlü bir göstergedir.”

  Uzun Vadeli Yatırımcılar BTC Fiyatına Henüz Artı Yönlü Net Etki Edemedi

  Bitcoin Mayıs ayından bu yana 40 bin doların üzerine çıkmak için mücadele veriyor. Ancak BTC net olarak bu bölgeyi hala destek noktası haline getirebilmiş değil. Bu nedenle uzun vadeli yatırımcıların ellerinde BTC tutmaları her ne kadar piyasa için olumlu bir veri olsa da bunun hala olası boğa koşasına net bir etki etmediği görülüyor. Ancak yine de geriye dönük boğa koşuları incelendiğinde, her defasında öncesinde kalıcı alımların yapılmış olduğu görülüyor.

  Bir diğer yandan BTC’nin satış baskısı ile karşılaşma olasılığı da bulunuyor. ABD tahvil faizlerindeki olası yükselişler, BTC sahibi büyük fonlar satış pozisyonuna geçebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle