Kripto Para

Datça Belediyesi coin çıkartıyor! Adı ne olsun?

  Türkiye’de merkez bankası dijital parası (CBDC), kripto paralar, regülasyon ve vergi çalışmaları gündeme gelmeye devam ediyor. Ülkemizde artan kripto para ilgisinin ağı bir yandan da farklı şekillerde dallanıp budaklanıyor. Muğla’ya bağlı Datça ilçesinin resmi Twitter hesabından, ilçenin bir coin çıkaracağı duyuruldu. Paylaşımda, bu coin’in isminin ne olması gerektiği soruldu.

  2020 yılının sonlarında ve 2021 yılının başlarında (hala devam etmekte), tüm dünyada ülkelerin kripto paralara ilgisi arttı. Olumlu ya da olumsuz anlamda, ülkeler kripto paralar ile ilgili olarak çalışmalara başladı. Daha önceden çalışmalara başlamış olan ülkeler ise bu konudaki çalışmalarını hızlandırdı. Ülkelerin dijital para, kripto para, CBDC gibi konularda diğer ülkelerden geri kalmamak adına yaptıkları çalışmalar, ülkemizde de görülüyor.

  Türkiye’de kurulan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, dijital para çalışmaları ile ilgili geçtiğimiz haftalarda takvim programını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aracılığı ile yürütülen CBDC çalışmalarının altyapısının 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamlanacağı belirtildi. Ülkemizde dijital para, kripto para çalışmaları hız kazanırken bir heyecan uyandıran örnek de Muğla’nın Datça ilçesinden geldi.

  En Çok Gelen Öneri “Datcoin”

  Datça Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Datça Belediyesi olarak çıkarmayı düşündüğümüz Coin’imizin adı sizce ne olsun?” ifadelerine yer verildi. Belediyenin en çok aldığı önerinin ise “Datcoin” olduğu öğrenildi. Kripto para piyasalarında ilgi ile karşılanan bu haber sonrası Datça Belediyesi’nin çıkaracağı coin’in adı ne olacak, merak ediliyor.

  Datça Belediyesi’nin İlk Kripto Para Adımı Bu Değil

  Türkiye’nin en çok rağbet gören tatil bölgelerinden biri olan Datça, daha önce de NFT (non-fungible-token) adımı ile gündeme gelmişti. Son zamanlarda birçok ünlünün yaptığı gibi, Datça Belediyesi de bir tweetini NFT olarak satışa çıkarmıştı.

  14 Şubat Sevgililer Günü’nde belediyenin resmi Twitter hesabından paylaşılan ve bir görselin olduğu paylaşımda şu ifadelere yer verilmişti:

  “Sevdiğinizle birlikte Datça baharı kadar güzel zamanlar dileriz. #sevgililergunu kutlu olsun”

  Belediye’nin Twitter hesabından paylaşılan bu tweet 23 Mart tarihinde NFT olarak satışa sunulmuş ve 24 saat içinde satışın tamamlanacağı belirtilmişti. Açık artırma usulü ile satılan tweetin gelirleri ise ihtiyaç sahibi kız öğrenciler için kullanılmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle