Kripto Para

Afganistan’da Taliban rejimi kriptolara savaş açtı!

  Kripto para piyasalarının 2021 genelinde elde ettiği yükseliş karşısında ülkeler ve merkez bankaları aksiyon almaya başlamıştı. 2022 yılında da genel anlamda devam eden eylemlerde son olarak da Afganistan öne çıkmıştı. Ülkede başlatılan kripto para operasyonlarında 13 kişi gözaltına alındı ve en az 16 kripto para borsası kapatıldı.

  Kripto para piyasaları, 2020 yılından itibaren çok sayıda bireysel ve kurumsal müşterinin kripto para ekosistemine girmeye başlamasıyla birlikte genişledi. Büyüyen ekosistem en büyük meyvelerini de 2021 genelinde verdi ve yıl boyunca Bitcoin (BTC) öncülüğünde piyasalarda rekor düzeylerde değer artışları yaşandı. Kripto paralardaki bu büyüme birçok hükümeti ve merkez bankasını çeşitli yaptırımlar konusunda harekete geçirdi ve bu yaptırımların bazı bölgelerde sert şekilde devam ettiği görülüyor. Son olarak Afganistan’da kripto para operasyonunda 13 kişi gözaltına alındı ve 16 kripto para borsası kapatıldı.

  “Şirketleri Kapattık, Dijital Paraların Tamamen Kaldırılması Gerekiyor”

  Afganistan’da bilindiği üzere Taliban rejimi yönetimi yeniden ele geçirdi ve ülkede şimdilerde neredeyse kaos yaşanıyor. Taliban rejiminin bu ayın başlarında kripto paraları yasaklamasından sonra 25 Ağustos Perşembe günü ülkede kripto para operasyonu başlatılmıştı. Söz konusu operasyonda, 26 Ağustos Cuma günü 13 kişi gözaltına alındı. Konuya ilişkin olarak polis müdürlerinden Sayed Shah Sa’adat açıklamalarda bulundu ve kripto paralar ile borsaların, birçok insanın dolandırılmasına yol açtığını belirtti. Sa’adat açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Afganistan Merkez Bankası, yaptığı açıklamada dijital para işlemlerinin birçok insanı dolandırmasına yol açtığını belirtmişti. Bu nedenle de bu tür yapıların kapatılması kararı alındı. Borsalarda çalışanları yakaladık ve gözaltına aldık. Bu şirketleri de kapattık. Daha çok Bitcoin olarak da bilinen birçok dijital dolandırıcılık paraların tamamen kaldırılması gerekiyor.”

  13 Kişi Gözaltına Alındı, 16 Borsa Kapatıldı

  Afganistan’da yerel medyada yer alan haberlere göre ülkede operasyonlar sonucunda 16 kripto para borsası erişime kapatıldı. Kapanan şirketlerin büyük bir kısmının ise Afganistan’ın en büyük 3. şehri olan Herat merkezli bir borsa olduğu ifade edildi. Öte yandan medyada yer alan haberlere göre gözaltına alınan 13 kişinin büyük bir kısmı da kefaletle serbest bırakıldı. Chainalysis 2021 verilerine göre Afganistan, kripto para benimsemesinde ilk 20 ülke arasındaydı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle