Jupiter (JUP) Nedir? Hangi Borsada Var?

  Son dönemde airdrop etkinliğiyle gündeme gelen Jupiter (JUP) hakkında altcoin yatırımcılarının araştırmaları hız kazandı. Yatırımcılar, Binance gibi dev borsalarda listelenen “Jupiter (JUP) nedir, nasıl alınır ve avantajları nelerdir?” gibi sorulara yanıt arıyor. Bu yazımızda Jupiter (JUP) projesi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

  Jupiter (JUP) Coin Nedir?

  Solana blok zincirindeki dünyanın önde gelen DEX toplayıcısı Jupiter, merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında önemli bir yere sahiptir. Jüpiter Ekosistemi, DEX toplayıcı çekirdeği, zincirler arası işlevsellik, etkileşimli bir topluluk ve Solana blockchain'in kullanıcı tabanına güçlü bir bağlantıyı içeren entegre bir ağdan oluşur.

  Jupiter Ekosisteminin temelinde Solana blok zincirinde DEX toplayıcı rolü yer alır. Merkeziyetsiz borsaya sahip olan Jupiter ağının yerel kripto parası JUP tokendir. Solana ağında inşa edilen Jupter birden fazla merkezi olmayan borsadan gelen likiditeyi tek bir havuzda topluyor.

  Jupiter (JUP) Projesi ve Whitepaper

  Jupiter, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) sektörünün Solana blok zincirindeki en popüler platformlarından biridir ve son zamanlarda dünyanın en popüler DEX toplayıcısı haline gelmiştir. Jupiter projesinin temel amacı, daha verimli ve etkili token takasları, kalıcı vadeli işlemler ve merkezi olmayan stabilcoinlerin yönetimini sağlamak için kaynakların bir havuzda toplanmasını sağlamaktır. Jupiter (JUP) projesinin Whitepaper’ını bu linke tıklayarak https://nodes.jup.io/doc/ inceleyebilirsiniz.

  Jupiter (JUP) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Neredeyse her abartılı proje, anlatısını şekillendiren özgün bir kurucuya sahiptir. Jupiter projesinin durumunda bu kurucu Meow adıyla bilinen anonim girişimcidir. Ekibe göre “Meow” heyecan yaratmada, sınırları aşmada ve kendi yolunu çizmede, geleneksel kuralları göz ardı etmesiyle tanınır. Jupiter Exchange kurucusu, X platformunda "Meow" takma adını kullanarak yakın zamanda token dinamikleri hakkındaki öngörülerini paylaşmıştı. Jupiter merkezi olmayan finans ekosisteminde yer aldığı için herhangi bir ülkeye ait değildir.

  Jupiter (JUP) Kullanım Alanları Nelerdir?

  Jüpiter, kullanıcılara optimum ticaret fiyatları ve daha düşük maliyet sağlamak için Solana'daki birden fazla merkezi olmayan borsadan likidite toplar. Kullanıcılara çok sayıda Solana tabanlı DEX ve DeFi platformunda en rekabetçi ticaret fiyatlarına erişim sağlama, ticaret sürecini kolaylaştırma ve verimliliği artırma imkanı sunar.

  Ayrıca kullanıcıların diğer blok zincirlerden Solana'ya token aktarımı için en uygun köprüyü seçmelerine olanak tanıyarak verimli zincirler arası ticarete olanak tanıyan yenilikçi köprü karşılaştırma aracı olarak kullanılır. Bu özellik ticaret stratejilerini optimize etmek ve işlem maliyetlerini en aza indirmek isteyen kullanıcılar için değerlidir.

  Jupiter (JUP) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Jupiter, Solana ekosistemini kullanmasına rağmen sektördeki rakiplerinden bazı farklı yönlere sahiptir. Başlangıçta Jupiter ekosisteminin odak noktası, kendisini Ethereum'da benzer bir rolü yerine getiren platformlara benzer şekilde konumlandırarak token takasları için likidite toplamaktı. Ancak son zamanlarda tekliflerini GMX tarzı sürekli vadeli işlemleri de içerecek şekilde genişletti.

  Ayrıca Jupiter, USDC ve USDT gibi daha merkezi stabilcoinlerle ilişkili saklama ve düzenleme risklerini ele almayı amaçlayan kendi merkezi olmayan stablecoin'ini piyasaya sürmeyi planlıyor. Merkezi olmayan bir borsa (DEX) toplayıcısı olan Jupiter, 31 Ocak'ta JUP tokenlerini dağıtmasıyla kripto para yatırımcılarının dikkatini çekmişti.

  Güncel Jupiter (JUP) Coin Fiyatı

  Anlık verilere göre 1 JUP fiyatı %jupiter+try% TL. Son olarak, Jupiter fiyatı 24 saatte %jupiter+yuzde%.

  Jupiter (JUP) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Kripto para uzmanları Jupiter (JUP) yatırımı yapmadan önce projenin artı ve eksi yönlerine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Jupiter (JUP) projesinin avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar arasında şunlardan söz edilebilir:

  Avantajları:

  • Jupiter, işlemleri için Solana blok zincirini kullanır ve bu sayede blok zincirinin yüksek hızlı ve düşük maliyetli işlemlere yönelik yeteneklerinden yararlanır.
  • Solana'nın blockchain teknolojisinin kullanımı, platformda verimli ve uygun maliyetli ticareti kolaylaştırır.
  • JUP token Solana blok zincirinde geniş bir kullanıcı tabanına dağıtmak ve Solana'daki DeFi ekosistemine entegre etmek için kullanılır.
  • Jupiter'in birden fazla merkezi olmayan borsadan gelen likiditeyi bir havuzda toplaması sayesinde kullanıcılara geniş bir yelpazedeki tokenler ve ticaret çiftleri sunar.
  • Jupiter kullanıcıları mümkün olan en iyi ticaret fiyatlarına ve derin likidite havuzlarına ulaşabilir.
  • Kullanıcıların işlemleri için tercih edilen koşulları belirlemelerine olanak tanıyan bir limit emri takas özelliğine sahiptir.
  • Dolar-maliyet ortalaması (DCA) da dahil olmak üzere ek hizmetler ve özellikler sunarak kullanıcıların belirli bir süre boyunca periyodik satın alımlar ayarlamasına olanak tanır.

  Dezavantajları:

  • DeFi sektöründe yüksek rekabet ortamında geri planda kalabilir.
  • Jupiter Exchange işlem hacimlerinin düşmesi JUP token fiyatını olumsuz etkileyebilir.
  • JUP token yüksek volatilitesi nedeniyle riskli bir yatırım tercihidir.
  • Donanım cüzdanda tutulmayan JUP tokenin borsalarda çalınma riski olduğu unutulmamalıdır.

  Jupiter (JUP) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Solana'daki Jupiter (JUP) token lansmanı yatırımcıların bu kripto paraya ilgi duymaya başlamasını sağlamıştır. Merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki bu etkinlik sonrası JUP token listeleyen borsalar merak konusu oldu. Binance başta olmak üzere Jupiter (JUP) alım satım işlemlerinin yapıldığı borsalardan bazıları şunlardır:

  • Uniswap v2
  • Pancakeswap v2 (BSC)
  • Bilaxy
  • B2Z Exchange
  • Jupiter
  • Gemini
  • Coinbase

  Jupiter (JUP) Coin Piyasa Bilgileri

  Kripto para yatırımcıları Jupiter (JUP) gibi tüm altcoinlerin piyasa bilgilerini CoinMarketCap platformundan anlık olarak takip edebilir. Burada yer alan güncel verilere göre Jupiter (JUP) piyasa değeri 939,665 dolar seviyesindedir. Toplam arzı 3 milyar JUP olan tokenin dolaşımdaki arzı 1 milyar JUP seviyesindedir. Jupiter (JUP) tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise 2.82M dolardır. Tecrübeli kripto para analistlerinin Jupiter (JUP) geleceği ile ilgili en son paylaştıkları fiyat tahmin raporlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Jupiter (JUP) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Kripto para yatırımcıları Jupiter (JUP) satın almak için bu kripto parayı listeleyen borsaları kullanabilir. JUP yatırımı yapmak istiyorsanız öncelikle borsada ücretsiz hesap açmanız gerekir. Kısaca Jupiter (JUP) satın alırken şu adımları uygulamanız yeterlidir:

  • 1. Adım: Binance, Uniswap ve Gemini gibi JUP coin listeleyen kripto para borsalarından birine giriş yapın.
  • 2. Adım: KYC doğrulamasıyla hesabınızı güvenli hale getirin.
  • 3. Adım: Borsanın para yatırma menüsünden JUP paritelerinden birinde varlık edinin.
  • 4. Adım: Kripto para al menüsü üzerinden JUP tokeni seçerek alım emri girin.
  • 5. Adım: Bakiyenize göre satın aldığınız JUP tokenleri dilerseniz farklı bir borsaya veya soğuk cüzdana çekerek yatırımınızı güvence altına alabilirsiniz.

  Özet Olarak

  Jupiter, Solana ekosistemine dayalı merkezi olmayan bir borsa (DEX) toplayıcıdır. Merkezi borsaları (CEX) tüccar deneyimlerine öncelik veren daha akıcı bir sistemle değiştirmeyi amaçlar. Kullanıcılara ağdaki birden fazla merkezi olmayan borsaya bağlanarak finansal işlemleri için çeşitli seçenekler sunan Jupiter’in yerel kripto parası JUP tokendir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle