Kripto Para

Hillary Clinton’ın hedefinde kripto paralar var!

  Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda kripto paraların, ABD dolarının “rezerv para birimi” rolünü itibarsızlaştırabilecekleri riskine karşı uyarılarda bulundu. Clinton, kripto paraların ABD dolarını baltalayabileceğini iddia etti.

  Kripto para piyasalarında gelen devasa büyümeler ile birlikte, ülkelerin bu alan karşı yaklaşımları da 2021 yılında şekillenmeye başladı. Aslında birçok ülke, kripto para alanına karşı çalışmalarını daha önceki yıllarda başlatmış ya da çalışma planlarını hazırlamıştı. Ancak 2021 yılında hızla gelen büyüme ile birlikte ülkelerin bu alandaki çalışmaları da hızlandı. Kimi ülkeler bu alana tedbirli yaklaşırken kimi ülkeler de kripto paralara kucak açtı. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin bu alana yaklaşımı merak ediliyordu. Bu konuda belirsiz bir tavır sergileyen ABD’den bir kez daha olumsuz bir ses yükseldi.

  Hillary Clinton’ın Açıklamaları

  Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda çeşitli açıklamalarda bulundu. Konuşmalarında kripto paralara da değinen Clinton, kripto paraların dünyada “rezerv para birimi” olan ABD dolarını itibarsızlaştırabileceğini ve baltalayabileceğini iddia etti. Hillary Clinton konuya ilişkin olarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto para birimlerindeki yükselişe ulus devletlerin daha fazla dikkat etmeye başladığını umuyorum. Çünkü onlarla ticaret yapmak için kelimenin tam anlamıyla yeni kripto paralar çıkarmak için çok ilginç ve egzotik bir çaba gibi görünen şey, para birimlerini baltalama potansiyeline sahip. Kripto paralar ülkeleri istikrarsızlaştırarak rezerv para birimi olarak doların rolünü zayıflatacak.”

  Clinton ile Trump’ın Hemfikir Olduğu Nadir Konularda Biri

  Hillary Clinton 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat kesimden başkan adayı olmuştu. Öte yandan kripto paralara karşıt bir tavır ortaya koyan Clinton’ın kıdemli kampanya yardımcıları, 2016 yılında Wikileaks tarafından ortaya koyulan bir e-postaya göre Bitcoin (BTC) bağışlarını kabul etme fikrini “fazla özgürlükçü” buldukları için reddetmişti. Öte yandan Clinton’ın rakibi olarak ABD Başkanı seçilen Donald Trump ile Clinton’ın bir konuda aynı fikirde olmaları da adeta viral olmuştu.

  Donald Trump’ın Kripto Karşıtı Açıklamaları

  Eski ABD Başkanı Donald Trump, Fox Business’ta Haziran ayındaki bir röportajında, Bitcoin’i “aldatmaca” olarak tanımlamıştı. Ayrıca Ekim ayındaki açıklamalarında da Donald Trump “Para birimimizin büyük bir hayranıyım ve başka para birimlerinin ortaya çıkmasını ve doları herhangi bir şekilde incitmesini ya da alçaltmasını istemiyorum” demişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle