Kripto Para

Bir dönemin efsanesi Winamp, NFT olarak dönüyor!

  Bir döneme damgasını vurmuş olan medya oynatıcısı Winamp, artık tüm dünyada bir sembol haline gelen tasarımı ile NFT (non fungible token) sektörüne giriyor. Winamp tarafından gelen açıklamalara göre NFT’lerden elde edilecek olan gelirler, çeşitli yardım ve hayır projelerine aktarılacak.

  Kripto para sektörü 2021 yılında çok hızlı bir büyüme ve yaygınlık elde etti. Dünya genelinde milyonlarca yeni yatırımcının kripto paralara ilgi duyması, beraberinde NFT’lere (non fungible token) olan ilgiyi de artırdı. Artan NFT ilgisi yıl içinde çılgınlık boyutlarına ulaşırken, NFT ilgisinin gün geçtikçe arttığı da görülüyor. Birçok markanın, ünlü ismin, organizasyonun, şirketin ve hatta ülkenin girdiği NFT sektörüne bu kez de bir döneme damgasını vuran medya oynatıcısı Winamp giriyor. Şirketten gelen açıklamalara göre Winamp, ikonik hale gelen tasarımını NFT olarak açık artırmaya sunacak.

  Winamp Küllerinden Doğuyor

  Birçok insanın 90’lı yıllardan hatırladığı Winamp, bilgisayarlardaki en bilinen medya oynatıcısıydı. Ancak ilerleyen teknoloji ile birlikte dijital müzik de yükseldi ve Winamp da uzun vadede kademli olarak popülaritesini kaybetmeye başladı. Artık neredeyse hiç kimse müzik dinlemek için Winamp kullanmıyor ancak Winamp hala unutulmuş da değil. Bu nedenle Winamp, NFT sektörüne girerek “küllerinden doğmak” istiyor. Bu kapsamda Winamp, dünyada eski dönem bilgisayar kullanıcılarının neredeyse tamamının ezberlediği tasarımlarını NFT olarak açık artırmaya sunacağını açıkladı.

  20 NFT Eseri Oluşturulacak

  Winamp tarafından gelen açıklamalara göre ikonik bir hale gelen Winamp tasarımı 16 Mayıs – 22 Mayıs tarihleri arasında NFT olarak açık artırma ile satacak. Ardından 23 Mayıs tarihi itibariyle Winamp, 20 dijital sanatçı ile yürütülecek olan ortak çalışmalarda, orijinal Winamp tasarımından yola çıkılarak 20 NFT eseriyle bir koleksiyon oluşturacak. Bu NFT ürünler de daha sonra satışa çıkarılacak ve buradan elde edilecek olan tüm gelirler, çeşitli yardım ve hayır projelerine aktarılacak.

  Sanatçılar 15 Nisan’a Kadar Çalışmalarını Gönderebilir

  Winamp tarafından yapılan açıklamalara göre bağış ve yardımlar, Belçika’da bulunan ve kâr amacı gütmeyen Müzik Fonu’dan başlayarak birçok projeye aktarılacak. Bu işlemler ise Winamp Vakfı tarafından yürütülecek. Winamp’ın NFT koleksiyon ürünleri ise popüler NFT pazaryeri platformu olan OpenSea üzerinden açık artırmaya sunulacak. Winamp, dijital sanatçılardan 15 Nisan tarihine kadar dijital çalışmalarını kendilerine ulaştırmalarını talep ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle