Kripto Para

ETH 2.0 güncellemesi artık daha yakın!

  Ethereum ağında merakla beklenen Proof of Stake algoritmasına geçiş için çok önemli bir adım daha atıldı. İki zincirin birleştirilmesi ile ilgilenen Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) resmi olarak başlatıldı…

  Uzun bir süredir merakla beklenen Ethereum 2.0 güncellemesi için önemli bir aşama daha geride kaldı. ConsenSys araştırmacısı Mikhail Kalinin, GitHub platformunda Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) için bir çekme talebi oluşturdu. Bu talebin ardından Ethereum ağının beklenen PoS algoritmasının yükseltme süreci resmi olarak hayata geçiyor.

  Araştırmacı, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında Beacon Chain ağının 2020 yılı Aralık ayından beri aktif olduğunu söyledi. Çalışmaya başladığından bu yana herhangi bir arıza gerçekleşmeyen bu ağda Ethereum 2.0 güncellemesine bir adım daha yaklaşılmış oldu. Bu gelişme, Ethereum topluluğunda da heyecan yarattı.

  Ethereum Ağı Beacon Zinciriyle Birleşecek

  Mikhail Kalinin birleştirme adı verilen güncelleme süreci hakkında şu ifadeleri kullandı: “Başarısızlık olmadan uzun süren çalışma, sistemin sürdürülebilirliğini gösteriyor. Sürüşe başlamaya ve Ethereum Mainnet için güvenlik sağlayıcısı olmaya hazır olduğunu gösteriyor.”

  Resmi raporlara göre Ethereum ana ağı, Beacon Zinciri ile birleştirilecek. Bu birleşmenin parça zincirleri piyasaya sürülmeden önce gerekli adımların atılması bekleniyor. Ethereum geliştiricilerinin yanı sıra uzmanlara göre Ethereum ağı ile Beacon Chain birleştirmesinin 2021 yılı içinde hayata geçmesi pek mümkün değil.

  Akıllı Sözleşme Yürütme Yeteneği

  Ethereum ağı, Beacon zinciri ile bir kere birleştirildiği takdirde yeni ağ, hisse kanıtı sisteminde de akıllı sözleşmeler yürütme yeteneğine sahip olacak. Ethereum ağında bunlara ek olarak geçişin tüm ETH sahipleri ve kullanıcıları için sorunsuz hale getirilmesi amacıyla çalışmalar yapılıyor. Ethereum’un tüm geçmişinin ana ağa aktarılması bekleniyor.

  Kripto para topluluğu tarafından uzun zamandır beklenen birleşme tamamlandıktan sonra stake edilen Ethereum’u geri çekme yeteneği de söz konusu olabilecek. Bunun gibi birkaç önemli yeteneğin ağa eklenmesi bekleniyor. Planlamalara göre bunlar dışında çok kısa bir süre sonra hayata geçmesi beklenen sorunu gidermek amacıyla “temizleme yükseltmesi” uygulanacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle