Kripto Para

JPMorgan bedavadan NFT dağıttı!

  Kripto paralar konusunda 2021 yılında bazen karşıt bazen de destekçi tavırları ile ön plana çıkan ABD merkezli bankacılık devi JPMorgan, New York’ta düzenlenen “Tradi Yatırımcıları için Kripto Ekonomi Forumu” etkinliğinde katılımcılara NFT (non fungible token) dağıttı.

  Kripto para piyasaları Mart 2020’de gelen küresel finansal geri çekilmelerde yaşadığı değer kayıpları ile ciddi bir duraklama dönemine girdi. Ardından gelen yükselişlerle beklenmedik seviyelere ulaşan kripto para sektörü karşısında birçok bankacılık kuruluşu değişken tutumlar sergilemeye başladı. ABD Merkezli bankacılık devi JPMorgan da bu bankalardan biri olarak kimi zaman destekçi, kimi zaman da karşıt tutumları ile dikkatleri çekti. JPMorgan, bu kez de finansal bir etkinlikte katılımcılara NFT (non fungible token) dağıtarak gündeme geldi.

  Bir Katılımcı NFT’yi 420 ETH Karşılığında Satışa Koydu

  JPMorgan bankası, New York’ta düzenlenen “Tradi Yatırımcıları için Kripto Ekonomi Forumu” etkinliğinde katılımcılara NFT dağıttı. Ancak OpenSea’ye göre bu NFT ürünlerin hiçbiri şu ana kadar herhangi bir işlem görmedi. Buna rağmen NFT koleksiyonunun 69 sahibinden bir tanesi, elindeki NFT ürünü 420 Ethereum (ETH) karşılığında satışa çıkardı. Bu NFT ürün satışa koyulduğunda fiyatı yaklaşık 1,8 milyon dolara denk geliyordu. Ancak JPMorgan bankasına yakın olmasıyla bilinen bir isim, NFT’ye biçilen bu değerin “komik” olduğunu söyledi.

  Etkinlikte Sektörden Önemli İsimler Yer Aldı

  Söz konusu forumda konuşmacılar arasında FTX borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried, Ava Labs kurucusu Emin Gün Sirer ve Coinbase borsasının CEO’su Brian Armstrong gibi sektördeki önemli isimler de yer aldı. Katılımın yoğun olduğu ve NFT dağıtımı ile ön plana çıkan etkinlikte JPMorgan’ın kripto para alanına sıcak yaklaşımı da dikkatleri çekti. Ancak JPMorgan’ın NFT alanında daha spesifik bir jest yapması, kripto paralara karşı tutumunda bir değişiklik olup olmadığı hakkındaki belirsizliğini de korudu.

  NFT’ler Polygon Üzerinde Basıldı

  JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamasında Bitcoin’in (BTC) bir değerinin olmadığını iddia etmişti. Öte yandan JPMorgan’ın dağıttığı NFT’ler de bir Ethereum Katman 2 çözümü olan Polygon üzerinde basıldı. Bir diğer yandan bir hatıra NFT’si yayınlayan ilk banka da JPMorgan olmadı. Daha önce de Bank of America bir NFT koleksiyonu dağıtmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle