Kripto Para

Ripple, SEC karşında tarihi bir zafer daha aldı!

  Aralık 2020’den bu yana devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada Ripple lehine bir kritik karar daha çıktı. Yargıç Sarah Netburn, “SEC’nin savunması tutarsız” diyerek William Hinman’ın konuşmalarına ilişkin SEC’nin talebini reddetti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında yaklaşık 1,5 yıldır devam eden “Kayıtsız menkul kıymet satışı” davasında mahkeme, Ripple lehine bir kritik karar daha verdi. Dava sürecinde, eski SEC yöneticisi William Hinman’ın konuşmalarına dair taraflar taleplerini iletmişti. Ripple tarafının güçlü kartlarından biri olan bu argümanda mahkeme, SEC’nin talebini “SEC’nin savunması tutarsız” diyerek reddetti. SEC, Hinman’ın konuşma dokümanlarının ortaya çıkarılması kararının yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti.

  Davada Neler Olmuştu?

  SEC’nin eski yöneticisi olan William Hinman, 2018 yılında Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olmadığı yönünde bir konuşma yapmıştı. XRP’nin de menkul kıymet olmadığını savunan Ripple tarafı, Hinman’ın bu konuşmasını referans göstererek mahkemeye savunmasını sunmuştu ve bu argüman, Ripple’ın en kritik kozlarından biriydi. Ancak SEC ise Hinman’ın bu konuşmasında kurum adına değil, kendi adına fikirlerini belirttiğini ve bu konuşmanın içeriğini, Ripple davasıyla bağdaştırılmaması gerektiğini savunuyordu.

  SEC’nin Talebi Yine Reddedildi

  Davaya bakan Yargıç Sarah Netburn, 13 Ocak tarihli kararında Hinman’ın konuşmasının da bulunduğu bir e-posta taslağının, SEC tarafından mahkemeye ve Ripple’a verilmesine hükmetmişti. Ancak SEC mahkemenin bu kararına bir kez daha “Hinman’ın kişisel fikirleri” ve “gizlilik kanunu” gerekçeleriyle itiraz etmişti. Bilindiği gibi davalarda taraflardan biri eğer kamu kurumu ise mahkeme taleplerinde kurum içi gizlilik nedeniyle, kurum taleplere itiraz edebiliyor. Sarah Netburn, bu konuşmanın Hinman’ın kişisel fikirleri olduğunu belirterek dosya erişimini Ripple’a açma kararını vermişti.

  Netburn’ün Tepki İçeren Kararı

  Yargıç Sarah Netburn, bu karara itiraz eden SEC’nin talebini bir kez daha reddetti. Ancak Netburn’ün bu kez itirazında tepki göstermiş olması da dikkat çekti. Mahkeme kararında Netburn şu ifadelere yer verdi:

  “SEC, mahkemenin 13 Ocak tarihli kararının, ilgili kanun kapsamında alanları değiştirdiğine dair herhangi bir tanımlamada bulunmamıştır. SEC’nin, Hinman’ın konuşmasının Kurumsal Finans’ın dijital varlık regülasyon iddiasıyla, aynı konuşmanın Hinman’ın kişisel fikirleri olduğu iddiası tutarsızdır. SEC, burada her iki argümanı da öne sürmek istiyor. Ancak konuşma ya kurumun bakış açısıdır ya da kurumun bakış açısını yansıtmaz. SEC, konuşmanın Hinman’ın kişisel fikri olduğu konusunda ısrar ederek artık kendi pozisyonunu dışarıda tutamaz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle